Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért mondják például egy...

Miért mondják például egy ruhára, hogy ő jól állna neked? Miért személyesítenek meg tárgyakat? Nyelvtanilag ez nem helyes, ugye?

Figyelt kérdés
2019. aug. 21. 12:07
1 2
 1/12 anonim válasza:
100%
Nem mondanak ilyet.
2019. aug. 21. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
80%
Valóban nem az, de nem nagyon hallottam még ilyent. Állatokra viszont sokszor, és – meglehet merev vagyok ez a téren, és talán tévedek is –, de én kiütést kapok attól, ha állattal kapcsolatban találkozom az ő, neki, vele, szült, meghalt, fiú, lány stb. szavakkal.
2019. aug. 21. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem így mondják. Ez jól állna neked.
2019. aug. 21. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Tévében most hallottam ruhával kapcsolatban egy divatműsorban.De akkor lehet rossz példa volt.Maradjunk akkor abban,hogy nem emberi személlyel kapcsolatban mondják,hogy ő.Ez miért van így?
2019. aug. 21. 13:29
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

[link]

[link]


Talán azt akarják,hogy a ruhát egy különleges,fontos darabnak érezzük.

Mint amikor háziállatokról beszélnek úgy,mintha ember lenne,kvázi családtag.Persze abban az esetben még érthető is.

2019. aug. 21. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
(Ez most úgy néz ki mintha a 2. válasz fölött átsiklottam volna,és valóban.)
2019. aug. 21. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen kedves ötös válaszoló.Már értem :)
2019. aug. 21. 16:47
 8/12 anonim ***** válasza:
52%

Én soha nem mondom így.

Ez a ruha jól állna neked,vagy illene rád.Szerintem ez a helyes.

2019. aug. 21. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Modorosság. Nyelvtanilag ugyan nem helyes, de a szellemesség látszatát kelti.
2019. aug. 25. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Bármilyen tárgyat meg lehet személyesíteni. Amennyiben ez nem önmagáért való, hanem valamit nyomatékosítani akar, jelentősége van, nem helytelen nyelvtanilag. Ez a nyelv kreatív használata. A pragmatika elméletei pont erről szólnak, hogy a nyelveket nem a kőbe vésett nyelvtani szabályok szerint használjuk, hanem funkciót adunk bizonyos formuláknak, amik jelentéstöbbletet adnak a mondanivalónknak. Remélem világos volt ;)


Ugyanígy az állatokkal is. Főleg, mióta tudjuk, hogy ők(!) is személyiséggel rendelkező érző lények, nem pedig tárgyak. De akit nem győztem meg, olvassa el Fekete István Vuk című klasszikusát...

2019. aug. 26. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!