Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Melyik nyelvekben kap a nők...

Melyik nyelvekben kap a nők esetében a vezetéknév -ová végződést?

Figyelt kérdés
A szlovák a cseh és azt hiszem az orosz is ilyen. De a többi szláv nyelv? Szerbek, szlovének, horvátok, esetleg a lengyelek. Melyik nyelvek kapnak ová végződést? Ez inkább csak a szláv nyelvekre jellemző?
2020. febr. 2. 17:48
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
71%
Szerbek és lengyelek biztosan nem, de a többi felsorolt nemzetnél sem találkoztam "ová"-kkal, az oroszoknál sem. Ez a végződés csak a szlovákoknál jellemző.
2020. febr. 2. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
100%
És a cseheknél persze
2020. febr. 2. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
76%
Oroszoknál? Dehogy! Ezt csak a szlovákok és csehek használják, máshol nincs.
2020. febr. 2. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:
Orosznál sem kap? Nem változik valamit a női név? Valami plusz a betű a végére vagy valami. És az ukránok?
2020. febr. 2. 18:54
 5/21 A kérdező kommentje:
Azt hittem ez így több szláv nyelvnél van
2020. febr. 2. 18:54
 6/21 anonim ***** válasza:
100%
De kapnak, csak nem ová-t
2020. febr. 2. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:
Mármint az oroszok kapnak valamit csak nem ovát?
2020. febr. 2. 19:04
 8/21 anonim ***** válasza:
56%
Igen, az oroszok "ovna"-t kapnak.
2020. febr. 2. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
78%
Előfordul az oroszoknál is, de nem lévén orosz nyelvtudós, nem tudom, hogy ez mennyire törvényszerű vagy eseti. Itt vannak pl. a neves operaénekesnők: Jelena Obrazcova, vagy Petja Ivanova, Nyezsdanova, Obuhova, Arhipova stb.
2020. febr. 2. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 chtt ***** válasza:
86%

"Igen, az oroszok "ovna"-t kapnak."

Nem sajnos, az "ovna/(j)evna" képző tudtommal nem a vezetékneveknek, hanem az apai névnek (náluk ez a középső) vagyon fenntartva.

Tehát ha a papa Szergej, a fiának Szergejevics, a lányának Szergejevna, ha meg Iván, akkor Ivanovics és Ivanovna lesz a gyermekek apai neve.

A vezetéknév - ha "ov/(j)ev"-ra/re végződik az apáé, nőként -a végződést kap: Szergejeva, Ivanova... vagy ahogy előttem írták: Obrazcova, Arhipova... és Ahmatováról se feledkezzünk meg... de ha mondjuk Szmoktunovszkij volt a férfi vezetéknév, a csaj a melléknévegyeztetés szabályainak megfelelően Szmoktunovszkaja leszen.

2020. febr. 2. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!