Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Szükség van erre a rengeteg...

Szükség van erre a rengeteg idegen szóra?

Figyelt kérdés
Manapság nem jó a szakács, kell helyette a "chief","séf"! Ami főnök jelentéssel bír. Itt aztán tényleg van anyanyelv védelem! Lehetne még bőséggel sorolni...

2020. ápr. 7. 06:49
1 2 3 4
 1/35 anonim ***** válasza:
48%
Nekem is végem van ha valaki ilyen módon manifesztálódik. Viccet félretéve ez a nyugat majmolása szerintem. Sokkal menõbbnek hiszik magukat ha gördeszkázás helyett szkétbordoznak és még lehetne sorolni.
2020. ápr. 7. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/35 anonim ***** válasza:
79%

Ez nem SOK, hanem EGY idegen szó.


Másrészt meg nemzetközi vizsonylatban ezt mindenki megérti.

Emellett a chief kifejezetten a konyha elsö szakácsára vonatkozik, a fönök meg bármilyen munkahely vezetöje lehet, nem csak föszakács.

Szóval azért van egy kis különbség a kettö közt.

2020. ápr. 7. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/35 anonim ***** válasza:
88%

Tenyleg minek, mikor azt a keveset se tudod helyesen leirni, meg hasznalni.


A chief az valoban fonokot jelent, de elsosorban angolul (francia kozvetitessel). Az etteremben viszont ilyen nincs, hanem 'chef' van. A 'chef de cuisine', azaz konyhafonok roviditese, a foszakacse, aki adott esetben meghatarozza az etterem stulusat, izvilagat is. Ot leszakacsozni kisse dehonesztalo. Vedd ugy, hogy ez egy ilyen iparagi szleng, amit nem is erdemes leforditani vagy eroszakosan magyarositani.

2020. ápr. 7. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/35 anonim ***** válasza:
32%
Lehet hogy a szakács is egy idegen szò volt valamikor. De megnyugodhatsz, biztos hogy nagyon sok ilyet használsz Te is.
2020. ápr. 7. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/35 anonim ***** válasza:
0%
Nem, a kérdező biztosan drótpostát mond e-mail helyett.
2020. ápr. 7. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/35 A kérdező kommentje:
#5! Nem drótpostát, hanem villanypostát.
2020. ápr. 7. 10:02
 7/35 anonim ***** válasza:
100%
A magyar szókincs jelentős része idegen eredetű. A nyelv mindig változik és bővül idegen eredetű szavakkal.
2020. ápr. 7. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/35 anonim ***** válasza:
0%
Ha nem lenne a sok-sok idegen szó, hogy beszélgethetnének egymás közt az idegenek? Mind tanuljanak meg magyarul, kedves kérdező, csak a te kedvedért??
2020. ápr. 7. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/35 anonim ***** válasza:
100%
Van néhány túlzottan elterjedt idegen szó, ami engem is eléggé zavar. És most nem a fent említett drótpostára és hasonlókra gondolok, ahol maga a dolog, a fogalom is külföldről jön, ennél fogva észszerű (ezt se bírtam még megszokni, hogy az új helyesírás szerint így kell írni, én még ésszerűnek tanultam), hogy az ottani nevét vesszük át, és nem próbáljuk erőszakkal magyarosítani. Viszont egy csomó olyan dolog vagy fogalom létezik, ami évszázadok óta ismert nálunk is, van rá régóta saját szavunk, az utóbbi időben mégis inkább a külföldi változatot erőltetjük, mert az trendibb (pl. szalonna helyett bacon, borbély helyett barber stb.).
2020. ápr. 7. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/35 Meton ***** válasza:

Rengeteg olyan magyar szó van, amiről már eszedbe sem jutna, hogy idegen eredetű. Például iskola, kert. De az apa, anya és a családra vonatkozó szavak is idegen eredetűek. A földműveléssel és állattenyésztéssel kapcsolatos szavak úgyszintén.

Persze, mondják, hogy magyarok vagyunk, beszéljünk magyarul, csakhogy már egyre több a külföldi. Ha azt mondod, hogy séf, azt megérti az angol és a kínai is, de a szakácsot csak a magyar érti. Ne azt nézd, hogy angolul mondasz valamit, hanem hogy olyan elnevezést használsz, amit szinte mindenki megért. Rengeteg olyan magyar szót használnak mondjuk Erdélyben, amit Magyarországon meg se értenének. Pont ezért nem használjuk ezeket a szavakat.

2020. ápr. 7. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!