Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A szláv nyelveknél nem jelölt...

A szláv nyelveknél nem jelölt morfológiailag a feltételes módban, hogy jelen vagy múltra van utalás? Lengyel, szlovák, ukrán?

Figyelt kérdés

Tudnátok segíteni, hogy a feltételes módot, hogy képezik a lengyel, ukrán, szlovák nyelvben? Mert ha jól tudom annyira már nincs nagy különbség a múlt és a jelen között, az inkább a kontextusból derül ki.

Előre is köszönöm!



2020. ápr. 26. 09:04
 1/8 anonim ***** válasza:

Tudsz angolul? Ez lehet segít, én nem tudok szlovákul, szóval nem igazán értem. :D [link]

Ha annyira nem, megkérdezhetem róla a szlovák barátnőmet. :)

2020. ápr. 26. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Nem nagyon lehet ezt a magyar nyelvel összeegyeztetni.

esetleg irok példát hatha az segít:

Megcsinálta volna - urobil by som

Megcsináltam volna tegnap - urobil by som to včera

Megtenném ismét - urobil by som to zas

A szlovák nyelvben nem jelolt konrétan mikor de ha odateszed h például tegnap akkor megertik mit is akarsz.

2020. ápr. 26. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
1. válaszoló: Köszönöm szépen, megtaláltam ezt az oldalt én is, csak nem tudom mennyire lehet neki hitelt adni, mennyire megfelelő, tényleg így van-e. Esetleg meg tudnád kérdezni, hogy tényleg így képzik-e-mármint a barátnődet? Köszönöm!!
2020. ápr. 27. 07:02
 4/8 A kérdező kommentje:

2. válaszoló: Igen, én is ezért "kutatom", mert nincs különbség nagyon, mm kontextus függő az egész. Múlt idő kell + by -> asszem xd

Köszönöm!

2020. ápr. 27. 07:03
 5/8 mustafa33 ***** válasza:
mal urobiť - meg kellet csinálnia, de újabban rendőri nyelven (krimi hírekben) arra értik, hogy állítólag megcsinálta; má urobiť - meg kell csinálnia
2020. ápr. 28. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

A szlovák nyelvben elvileg létezik a múlt idős alak is, de nem használható minden igénél, aminél meg lehetne, inkább elkerülik még az anyanyelvi beszélők is.

Pl.:


megcsinálnám - urobil by som

megcsináltam volna (ezt) - bol by som (to) urobil

- ez helyett inkább úgy használják, ahogy már előttem leírták: jelen idős alak + múlt idei időhatározó (tegnap, egy hete stb.)

2020. máj. 17. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Úgy tudom, a lengyel nyelvben nem lehet múlt idejű feltételes módot képezni. Viszont az az érdekes, hogy a jelen idejű feltételes módot az ige múlt idejű alakjából képezik. Példa:


"Chciałbym pomagać." - "Szeretnék segíteni." A chciałbym a chcieć-akarni jelen idejű igéből lett képezve, úgy, hogy múlt időbe került (chciał), megkapta a feltételes mód jelét (by) és az E/1-es személyragot (m).


Azt is mondhatnánk, hogy "Chcę pomagać" - "Akarok segíteni." de feltételes móddal kedvesebb a mondat. Magyarul is szebben hangzik, ha azt mondjuk, hogy szeretnék, mint azt, hogy akarok.


Másik példa:


"Przeczytałbym." - "Elolvasnám."

Jelen idejű ige: czytać

prze - el-

czytał - ige múlt idejű alakja E/3-ban, hímnemben

by - feltételes mód jele

m - E/1-es személyrag. Ez fejezi ki, hogy ÉN.


Elég bonyolult, de a lényeg: múlt idejű alakkal jelen időt fejezünk ki.

2020. jún. 1. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 mustafa33 ***** válasza:

A szlovákban is úgy van ahogy az előző a lengyel példát írta.

A ruszinban van olyan, hogy a jövő időt múlt idejű igével semleges nemben, például az "esni fog" (az eső) : "bude padalo" - fog esett . De ha ott van a tárgy is az ige mult idő hím nem (mert az eső is hímnemű) "esni fog az eső" : "bude padal dizsgy" - fog esett az eső.

2020. jún. 3. 02:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!