Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Oroszoktatás a szocializmus...

Oroszoktatás a szocializmus idején?

Figyelt kérdés

Hogy működött ez pontosan?

Tényleg nem volt a Kádár-rendszerben egyetlen olyan általános iskola sem, ahol nem oroszt oktattak, hanem mondjuk németet? Hiszen a német hagyományosan fontos idegen nyelv itthon, ráadásul az NDK révén baráti országban is beszélték.


A középiskolákban hogyan változott a helyzet? Ott ha jól tudom, már akkor is két nyelvet kellett tanulni, ebből az egyik itt is mindenképpen az orosz volt? Tehát gimnáziumban se lehetett mondjuk egy német-olasz párossal kiváltani az oroszt?



2020. aug. 12. 00:45
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
96%
Kötelező volt az orosz, mi olyan meglepő ezen? Az NDK csak 1 állam volt a számos csatlós közül. A fő állam a nagy Szovjetunió volt, annak a nyelvét kellett tanulni, nem azt a németet, amit nyugaton is beszéltek. Nem az volt a cél, hogy szót lehessen érteni a nyugati világgal. Akadt 1-2 olyan általános, ahol volt 2. nyelv is. Középiskolában is kötelező volt az orosz. Szakközépben esetleg nem is volt más, gimnáziumban legalább volt egy másik is, igen alacsony óraszámban.
2020. aug. 12. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
100%

Iskolakban orosz kotelezo volt.

Viszont mar a 70-es evekben ment a nyelviskolak hirdetese buszokon, villamosokon. Minden fan plakatok.

Az ismert szlogan “ahany nyelvet beszelsz, annyi ember vagy” ment non-stop. -2 evesen en is jartam magan nemetnyelvu oktatasra. Akkor meg nagyon keves ember beszelt angolul tarsalgasi szinten. Fiatal lanyok olaszul tanultak, sok hajtott olasz ferjre.

2020. aug. 12. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
84%
Politikai okokból kötelező volt, csak éppen az orosz nyelvet oktató tanárok felkészültsége erős kívánnivalókat hagyott maga után, az oktatás módszertana pedig alkalmatlan volt arra, hogy átlagos képességű ember valamennyire is használható nyelvtudásra tegyen szert. Az ötvenes években a nyelvtanárokat itthon oktaták, inkább csak átképző tanfolyamon, lényegében életükben nem voltak orosz nyelvű környezetben. Később a "60-as években már volt kötelező több hónapos kinntartózkodás, ottani nyelvtanulással is összekötve, de az idegen kultúrájú közeg nemigen tette fogékonnyá a nyelv iránt a tanárokat. Az akkori általános és középiskolai orosz nyelvkönyvekből teljes mértékben hiányoztak a hatékony nyelvtanuláshoz kedvet adó köznapi szituációk nyelvi kifejezései, az olvasmányok szövege alapvetően a politikai propagandát szolgálta. Olvastuk, hogy a háborgó Fekete tengeren hogyan manővereztek a hős tengerészek és Ványa Iljusin hogyan mentette meg 500 ember életét, amikor észrevette, hogy a vasúti sín el van repedve és piros úttörő nyakkendőjével integetve megállította a vonatot, de egy pohár vizet nem tudtunk kérni és utcai közlekedésnél sem tudtuk, hogyan kérjünk útba igazítást.
2020. aug. 12. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
84%

1. Az orosz 5. osztálytól kezdve kötelezö volt mindenkinek, más nyelvet általánosban nem tanítottak. Különórákon, privát lehetett németet tanulni, de nem sokat tanulták.

2. Középiskolákban az orosz szintén kötelezö volt, gimnáziumokban volt második nyelv oktatás is, német vagy angol, más lehetöség nem volt. Ha valaki más nyelvet is akart tanulni, magánúton tehette.

2020. aug. 12. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
74%

"Tényleg nem volt a Kádár-rendszerben egyetlen olyan általános iskola sem, ahol nem oroszt oktattak, hanem mondjuk németet? Hiszen a német hagyományosan fontos idegen nyelv itthon, ráadásul az NDK révén baráti országban is beszélték."

IGEN, MINDEN általános iskolában oroszt tanítottak, más idegennyelvet NEM!

Az NKD-ban is kötelezö volt az orosz, ezért az volt az összekötö nyelv. De eleve nem sok ember jutott el egyáltalán külföldre, szigorú szabályok voltak, milyen idöszakonként lehetett külföldre menni, és azt sem mindenkinek engedélyezték.

A német meg eleve ellenséges nyelv volt a 2. VH miatt, még az sem igazán árulta el, hogy tud, akinek pl. anyanyelve volt, hanem igyekezett titkolni, mert emiatt hátrányba került.


"A középiskolákban hogyan változott a helyzet? Ott ha jól tudom, már akkor is két nyelvet kellett tanulni, ebből az egyik itt is mindenképpen az orosz volt? Tehát gimnáziumban se lehetett mondjuk egy német-olasz párossal kiváltani az oroszt?"

A középiskolákban az orosz kötelezö volt, de csak gimnáziumokban volt második idegennyelv.

Második nyelvként németet vagy esetleg angolt lehetett tanulni, olasz, francia, vagy egyéb nyelvet csak speciális nyelviskolákban tanítottak.

De akkoriban eleve nem választhattak tantárgyak között a diákok, megvolt a tanterv, mindenkinek azt kellett teljesíteni.

2020. aug. 12. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
51%
Néhány válaszoló félrevezet. Voltak nyelvi tagozatos általános iskolák 2. idegen nyelvvel, és voltak az angol-németen kívül más nyelvek gimnáziumokban (francia, olasz). Az, hogy a válaszolóéknál nem, az nem jelenti azt, hogy sehol. És messze nem minden orosztanár volt gyenge felkészültségű!!!! Az idegen kultúrájú közeg (annyira azért nem volt idegen az a szovjet kultúra), ami nem tett fogékonnyá a nyelvre - ez a mondat konkrétan értelmezhetetlen.
2020. aug. 12. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
61%

6-os: én az említett idöszakban jártam iskolába és az országban akkoriban volt kb 5 nyelvtagozatos gimnázium!

Másrészt a szovjet kultúra idegen volt, egyes szocialista ünnepek meg hasonlók egyrészt nem nevezhetök kultúrának, másrészt az emberek akkoriban ezt egyfajta kényszernek élték meg, amivel szemben kifejezetten ellenségesen álltak.

Abban az egyben azonban igazad van, hogy volt néhány - nem túl sok - orosztanár, aki tényleg tudta a nyelvet és még a tanulókkal is el tudta fogadtatni.

2020. aug. 12. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
57%
Egyrészt én nem nyelvtagozatos gimnáziumokról beszéltem, hanem nyelvtagozatos általános iskolákról, olyan is volt, nem 5, gimnáziumból pedig kifejezetten sokban volt nyelvi tagozat! Aki orosz szakos egyetemi hallgatóként kiment a SZU-ba részképzésre, az ezt nem kényszernek élte meg, minek ment volna akkor orosz szakra, és mellesleg a részképzés alól is kibújhatott, aki nagyon nem akart menni. Ki beszél az ünnepekről? Az a napi életvitel kb negyed százaléka! És végül: "Én az említett időszakban jártam iskolába" - 33 évig? Melyik az az említett időszak?
2020. aug. 12. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
39%

"gimnáziumokban volt második nyelv oktatás is, német vagy angol, más lehetöség nem volt. Ha valaki más nyelvet is akart tanulni, magánúton tehette."


Ez azért nem így volt. Én gimnáziumban olyan osztályba jártam a '60-as évek végefelé, ahol megosztották az osztályt: fele latint, fele franciát tanulhatott.

Lehetett az iskolán belül, de nem fizetős különórán ógörogöt vagy eszperantót is tanulni.

Az viszont tény, hogy nyolc évi orosz tanulással sem jutottam olyan szintre, mint négyévi latin és kétévi görög tanulással.

Talán azért, mert kötelező volt, talán azért, mert utáltuk az oroszokat, de az is egy ok lehetett, amit előttem írtak: az orosztanárok teljesen készületlenek voltak, gyorstalpaló tanfolyamokon képezték ki őket.

Nem

2020. aug. 12. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
31%

Bocs, véletlenül elküldtem.

Szóval ők is óráról órára készültek, nem tudtak sokkal többet, mint akiket tanítottak.

2020. aug. 12. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!