Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A magyar nyelvben miért nem...

A magyar nyelvben miért nem használjuk a passzív módot?

Figyelt kérdés

Németben használják.

A “Megfőztem az ebédet” helyett mondhatnánk azt, hogy “Az ebéd megfőzetett általam” vagy “Az ebéd meg lett főzve általam”

Én szoktam így beszélni, de hülyének néznek



2020. dec. 21. 22:12
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
89%

Nyelvészetet hallgatok egyetemen. Itt olyan dolgok is "elhangzottak", amik nem igazán felelnek meg a valóságnak.

A "cselekvés és cselekvő kapcsolata" szempontjából léteznek cselekvőközpontú és cselekvésközpontú nyelvek. A cselekvőközpontú lesz az aktív, a cselekvésközpontú lesz a passzív. Amit nagyon fontos hangsúlyozni, hogy a kettő nem zárja ki egymást, tehát akinek az anyanyelve cselekvőközpontú (a magyar tipikusan ilyen), az simán tud passzívban is beszélni, és ez fordítva is igaz. A magyarban is vannak olyan beszédhelyzetek, amikor a passzív szerkezet "jobban hangzik", mint az aktív. Például egy recept leírásakor sokkal magyarosabb, ha azt írjuk, hogy "Miután megfőtt a krumpli", mint azt, hogy "Miután megfőztem/megfőzzük a krumplit".

Szóval nincs olyan, hogy a passzív szerkezet germanizmus. Ez hülyeség. A germán nyelveken kívül rengeteg más cselekvésközpontú nyelv van. Minden attól függ, hogy egy adott nyelvben a cselekvésközpontúság vagy a cselekvőközpontúság dominál.

2020. dec. 22. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
100%

10-es: "A főz passzív alakja a fől. A sütnek a sül."

Nem, ez az ún. mediális alak, ami alapvetően a szándéktalanságot fejezi ki. Ez se nem aktív/cselekvő, se nem műveltető, se nem visszaható, se nem passzív/szenvedő.

2020. dec. 22. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

A passzív az nem igemód, hanem igenem.

A régi, képzővel alkotott passzívot a nyelvművelők tüntették el, mivel úgy érezték, hogy túlhasználják, latin mintára, ahol előfordul, hogy még a passzív ige passzol jobban.

Azonban a hivatali nyelv nem lehetett meg az ő passzívja nélkül, így alkotott egy új, analitikus passzív igét. Mint például: Eladásra kerül.

2020. dec. 22. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
40%
Kérdező, te külföldi vagy, és azért érdeklődsz? Mert, ha nem, akkor vagy furán használod a magyar nyelvet, vagy találhattál volna valami életszerűbb példamondatot is, mert a fentiek, mind a kettő, eléggé nyakatekerten hangzik, és hosszú is. Valószínű, hogy ezért nem mondja így senki.
2020. dec. 23. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!