Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A magyar nyelvben miért nem...

A magyar nyelvben miért nem használjuk a passzív módot?

Figyelt kérdés

Németben használják.

A “Megfőztem az ebédet” helyett mondhatnánk azt, hogy “Az ebéd megfőzetett általam” vagy “Az ebéd meg lett főzve általam”

Én szoktam így beszélni, de hülyének néznek



2020. dec. 21. 22:12
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
74%
A "kész az ebéd" az túl bonyolult, ugye?
2020. dec. 21. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
56%

Mert a magyar gondolkodásmód más. Elemi logikán alapul, zseniális nyelv.


.

A magyar azt mondja: "megfőztem az ebédet" = igei állítmány E/1. múlt idő; tárgy= ebédet. A cselekvés a tárgyra irányul.


.

A német gondolkodásmód annak az állapotát nevezi meg, amire a cselekvés irányult, hatott.

Az "az ebéd meg van főzve" (-va; -ve; határozói igenév) és "az ebéd megfőzetett általam" állapotot jelöl, germanizmus.

2020. dec. 21. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
79%

2-nek!

Nem az volt a kérdés, hanem az, hogy a magyar és német ugyanazt miért fejezi ki különbözőképpen.

2020. dec. 21. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
76%
Ezt mondja. A magyar nyelv szabálya magára az ebédre koncentrál, a német pedig a készítésére.
2020. dec. 21. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
71%
Én is szoktam szenvedve beszélni...
2020. dec. 22. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem itt hülyeségek hangzanak el. :D Mi az, hogy német gondolkodásmód? A német használhat aktív és passzív szerkezetet is. A megfőztem az ebédet meg nem is az aktív párja annak, hogy az ebéd meg van főzve, az az lenne, hogy valakik/bárkik megfőzték az ebédet. Ami elég hülyén hangzik, soha nem is hallotta szerintem senki délben az anyjától. Azt viszont, hogy kész az ebéd, azt valószínűleg, de akkor a fentiek szerint az anyja német volt, mert nem a cselekvésre koncentrált?

Szenvedőt a magyar régóta használ, vegyük első bizonyítéknak az Ómagyar Mária-siralmat. Germanizmus vádjával max. a létige + -va -ve szerkezet lenne illethető.

2020. dec. 22. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
A passzívnak pont az a lényege, hogy nem tudjuk, vagy nem akarjuk megnevezni a cselekvőt. Tehát, Kérdező, egy átlag passzív mondatban nincs olyan, hogy "általam".
2020. dec. 22. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

#6: "Germanizmus vádjával max. a létige + -va -ve szerkezet lenne illethető"

Az pont nem, hiszen a -va/-ve szerkezetet határozói igenévnek hívják, ennek a német megfelelője a -d végződés: kochend (megfőzve), spielend (játszva). A német a szenvedő szerkezetben azonban nem ezt az igealakot használja, hanem a befejezett melléknévi igenevet: gekocht (megfőzött), gespielt (játszott). A magyarban ez ugye a -t/-tt képző, szóval a valódi germanizmus "Az ebéd megfőzött volt/lett" lenne, de ilyet egyáltalán nem mondunk magyarul.

"Az ebéd meg volt/lett főzve" szerkezet emiatt nem germanizmus.

2020. dec. 22. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
#8, te külföldi vagy? Hogy nem tudod értelmezni az "illethető" szó értelmét?
2020. dec. 22. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

A főz passzív alakja a fől. A sütnek a sül. A készítnek a készül. A tanítnak a tanul. Az okítnak az okul...


Eleve van cselekvő és szenvedő igeképzőnk, az ilyen csavart szerkezetek meglehetősen idegenek a magyartól.


Az -etett valójában nem szenvedő, hanem műveltetés múltidőben.

2020. dec. 22. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!