Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A "Fűre lépni tilos!" mondatba...

A "Fűre lépni tilos!" mondatban a "lépni" alany vagy tárgy?

Figyelt kérdés

2021. jan. 17. 15:13
A kérdező szavazást indított:
alany
tárgy
32 szavazat
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:

alany. (de amúgy a szakik szerint sem túl logikus)

[link]

itt a (6) példa

2021. jan. 17. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
48%
Ebben a mondatban nem rejtett az alany? Nekem még úgy tanították.
2021. jan. 17. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
22%
A fű a tárgy, mindenki az alany.
2021. jan. 17. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:

Mi tilos?

Lépni.

Alany

2021. jan. 17. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
100%

Mit állítok? -> tilos

Mi tilos? -> lépni

Mire lépni tilos? -> a fűre

Kinek lépni tilos a fűre? -> mindenkinek.

2021. jan. 17. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 A kérdező kommentje:
Én még úgy tanultam, hogy Mit tilos?, nem Mi tilos?. De lehet, azóta megváltoztatták.
2021. jan. 17. 17:06
 7/23 anonim ***** válasza:
33%

Állítmány: tilos

Mi tilos?: lépni -> alany

2021. jan. 17. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 Mansour ***** válasza:
61%

A "Mit tilos" semmiképp sem jó, mert azt mondjuk, hogy "tilos az átjárás" és nem azt, hogy "tilos az átjárást" :)

A "Mit tilos" kérdésben van egy odaértendő ige (pl. csinálni), mivel tárgya csak igének lehet. A "tilos" névszói állítmány, és névszónak nem lehet tárgya.

2021. jan. 18. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:

Kérdező nem írt hülyeséget, amikor azt írta, "mit tilos?". A "tilos" szó magában hordozza, hogy valamiT CSINÁLNI tilos. Vagyis:

Mit állítunk? - tilos

Mit tilos (csinálni)? - lépni

Hová tilos lépni? - (a) fűre


Vagyis az állítmány (pontosabban jelzői állítmány) a "tilos", tárgy a "lépni" (mivel ugye a LÉPÉS tilos), és a "fűre" egy helyhatározó lesz. Az alany ezesetben rejtett.

2021. jan. 19. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 Mansour ***** válasza:

Nem a "Mit tilos?" hülyeség önmagában, mert ez egy helyes mondat a rejtett, de odaértett "csinálni" igével. Az a hülyeség, már bocsánat, hogy ezt írta: "Én még úgy tanultam, hogy Mit tilos?, nem Mi tilos?" Szóval vagy a tanára mondott hülyeséget, vagy ő nem emlékszik jól. Mert mind a kettő helyes, a "Mi tilos?" egy önmagában is komplett mondat, a "Mit tilos?" pedig egy fel nem tüntetett igével kiegészítve komplett.

"Vagyis az állítmány (pontosabban jelzői állítmány) a "tilos", tárgy a "lépni""

Szerintem a lépni itt nem lehet tárgy, főnévi igenév csak tárgyas igékhez kapcsolódva lehet tárgy funkcióban, pl. szeretek rajzolni. A "tilos"-hoz mint névszói állítmányhoz nem kapcsolódhat tárgy, így a "lépni" itt alany. A "lépni tilos" ugyanolyan szerkezet, mint a "futni jó" (futni - alany, jó - névszói állítmány).

2021. jan. 19. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!