Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mitől számít hogy "felmegyünk"...

Mitől számít hogy "felmegyünk" vagy "lemegyünk"-kel mondunk egy helységnevet?

Figyelt kérdés

pl hétvégére felmegyek haza Miskolcra.

Vagy hétvégére lemegyek Szegedre.

Földrajzi elhelyezkedés (észak-dél)? Vagy tengerszint feletti magasság szerint?

Vagy mi?



2021. jan. 18. 23:33
 1/6 anonim ***** válasza:
75%
en ugy vettem eszre hogy foldrajzi elhelyezkedes, es “fontossagi sorrend” alapjan is tehat pl felmegyek pestre lemegyek videkre
2021. jan. 18. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Mansour ***** válasza:
81%

Budapestre általában mindig felmegy az ember, Budapestről pedig lemegy bármely vidéki helyre. Nagyobb vidéki városok esetében is mondják néha faluban vagy kisebb városban lakók, hogy felmennek oda, bár ez nem annyira általános. Ezekben az esetekben a méret és a fontosság miatt mondják így.

A Balatonra mindenki lemegy, talán azért is, mert lent fekszik, egy hegyes-dombos vidék alatt. A Mátrába vagy más nagyobb hegyre mindenki felmegy. Még a kis hegyi falvakba is felmegyünk. Itt a földrajzi magasság miatt mondjuk így.

És van még egy harmadik változat is, amikor azt mondjuk, hogy lemegyünk Szegedre vagy Pécsre (és nem Budapestről), vagy esetleg felmegyünk Sárospatakra, akkor az észak-déli elhelyezkedés miatt mondjuk így.

2021. jan. 19. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
köszi a válaszokat
2021. jan. 19. 20:48
 4/6 anonim ***** válasza:
49%

megyek pestre, utána hazamegyek

Semmi fel és le. Lótúrót!

2021. jan. 20. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"A Balatonra mindenki lemegy, talán azért is, mert lent fekszik, egy hegyes-dombos vidék alatt. "


Szegeden lakok és soha nem mondanám, hogy lemegyek a Balatonhoz. Földrajzilag északabbra helyezkedik el tőlünk a tó, de ettől függetlenül azt sem mondanám, hogy felmegyek a Balatonhoz. A Balatonhoz csak elmenni szoktunk.


Egyébként ezt a le/fel-dolgot kizárólag Budapestre hallottam eddig, hogy használják az emberek. Mármint, innen Szegedről felmennek Budapestre. Annak van értelme, mert északon van. Az összes többi városba csak elmenni szoktunk, nem felmenni oda, akkor sem ha északabbra van tőlünk. Szegedre pedig Budapestről csak hazamenni szoktunk, nem lemenni. :D

2021. jan. 20. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Mansour ***** válasza:
52%

Ez érdekes, én is alföldi vagyok, de mifelénk mondják úgy, hogy lemegyünk a Balatonra.

Az igaz, hogy legnagyobb részben tényleg csak Budapesttel kapcsolatban használják ezt a kifejezést. És az is biztos szerintem, hogy a saját otthonával kapcsolatban senki nem mondja, hogy lemegy oda, még ha mondjuk átmenetileg Pesten lakik is, és onnan megy haza.

2021. jan. 21. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!