Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan mondjuk az ízlik szót...

Hogyan mondjuk az ízlik szót helyesen, ha azt akarjuk mondani, hogy akarjuk, hogy valakinek elnyerje a tetszését az étel?Azt akarjuk, hogy:"ízledjen, vagy ízlődjön".Vagy más szót kell használni?Máshogy kell fogalmazni?

Figyelt kérdés
Érdekel, és sose tudtam.

2021. jan. 21. 17:07
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Pl.Azt akarom, hogy neked is ízlődjék, izledjen az étel!óhajtó mondat.Vagy nem lehet ezt így mondani.
2021. jan. 21. 17:13
 2/12 anonim ***** válasza:
50%

Szia!

Az helyes,

"ízeljen" vagy "ízljen".

Egyszerűbb átfogalmazni :)

Remélem ízleni fog.

2021. jan. 21. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
37%
ízeljen, ízljen
2021. jan. 21. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim válasza:
51%

A te példádban az ízlődjék-et érzem a legjobbnak, de még így sem elég magyaros szerintem.

Viszont a példa nem óhajtó mondat, hanem kijelentő.

Óhajtóban ezt így fogalmaznám meg:

Bárcsak neked is ízlene az étel!

Ezzel semmi baj nincs, itt az ízlene szó tökéletes. Elképzelhető, hogy más szószerkezettel ezt nem szabályos megfogalmazni.

2021. jan. 21. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim válasza:
29%

Ja oké akkor az az ízeljen, csak az olyan fura. Sorry

Utolsó voltam

2021. jan. 21. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
72%
Szerintem mindegy, hogy ízeljen vagy ízjődjön vagy bármi más, mert annyira ritkán fordul elő ez az ízlik ige felszólító modú alakja, hogy bármelyik szokatlannak hat a hallgatónak, és felkapja rá a fejét, de meg fogja érteni, szóval kommunikációs szempontból mindegyik helyes. Más szempont alapján meg nem lehet a nyelv helyességét mérni.
2021. jan. 21. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
71%
Ízlene. Szeretném, ha ízlene neked. Neki, nekik, nektek. Minden névmáshoz oda lehet tenni.
2021. jan. 21. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ennek egyszerűen nincs felszólító módja.

Persze, ki lehet találni ilyet, a hasonló hangzású/végződésű szavak analógiájára, de ez nem változtat azon, hogy a mai magyar nyelvben ezt senki nem használja, vagyis nem létező forma.

[link]

2021. jan. 21. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
46%
Ezt felszólító módnak hívják, és az "ízljen" vagy "ízeljen" a helyes forma, bármennyire is furának tűnik. Egyszer olvastam egy nyelvészeti szöveget arról, hogy miért hangzik ez természetellenesnek (a "csuklik", "fénylik" és még jó pár másik ige felszólító módjával együtt), de már meg nem mondom, hol, és mi volt pontosan a lényege. Ha megtalálom, belinkelem.
2021. jan. 21. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
9-es vagyok, megtaláltam: [link]
2021. jan. 21. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!