Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » SZERINTETEK a "tánc" szavunk...

SZERINTETEK a "tánc" szavunk német vagy inkább szláv eredetű?

Figyelt kérdés
Azért azt kérdezem, hogy szerintetek, mert azt tudom mit ír az arcanum. De kíváncsi vagyok az emberek véleményére, hogy szerintük melyik az esélyesebb.

2022. jan. 20. 15:13
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
81%
német
2022. jan. 20. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
29%
Szerintem szláv.
2022. jan. 20. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
81%
Én a németre voksolnék, lásd Tanz - tánc.
2022. jan. 20. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Csak azért tettem fel a kérdést mert a szláv nyelvekben is ugyan így vagy hasonlóan hangzik a szó.

Egyik például a Bolgár танц.

2022. jan. 20. 15:48
 5/11 anonim ***** válasza:
95%
Sőt, az újlatin nyelvekben is elég hasonló: danse, danza, dança. Szóval éppenséggel érkezhetett a germán és szláv nyelvekbe a franciából vagy az olaszból is, a magyarba meg a legnagyobb valószínűséggel német közvetítéssel.
2022. jan. 20. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
81%
A tánc szavunk szerintem középfelnémet eredetű, a Tanz szó közvetlen átvétele.
2022. jan. 20. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
80%
Mint protoindoeurópai szó, ugyanolyan jogon lehet benne a szlávban meg a germánban is, mi pedig mindkét helyről átvehettük. Mivel a magyarnak a szlávval való vegyülése régebbi keletű és sokkal mélyebb, ezért alapból a szlávra szokás gyanakodni ilyen esetekben, azonban mivel ez a szó nekem inkább az újabb korok jóllakott Habsburg mulatozásait juttatja eszembe, nem pedig azt a szókészletet, illetve világot, amivel 1100 éve ismerkedtünk, mégis inkább újkori német hozományra tippelnék, de persze fogalmam sincs. Az ilyen kulturális szavak általában francia > német > szláv vonalon terjedtek kelet felé.
2022. jan. 21. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:
39%

Ilyen eredet, olyan szó… Azon persze senki sem gondolkodik el, hogy tisztán magyar eredetű is lehet.

Talán előbb meg kellene tanulni magyarul, hogy értsük is, amikor valamit mondunk, valamilyen szót használunk.

Azok a szavaink ugyanis, amelyek ta-, tá-val kezdődnek, távolító, távolodó jelentéssel bírnak: taliga, talicska, taszít, taszigál, tág, tál, tályog, támolyog, támad, tántor, tántorog, tántorít, tár, tát, távol, távozik, tagad.

Messze beleillik ebbe a “családba” a tánc szavunk, legközelebbi rokonával, a tántorog-éval.

Jelentkezzék viszont az a nyelvtudor, aki valami másik nyelvben (ugyanilyen jelentésekkel) hasonló szóbokor-terjedelemmel tud szavakat bizonyítani a tánc szavunkra. Párat lehet találni, de azok is a magyarból mentek át.

Kulturális szó, hogyne. Ötezer éve bizonyára nem táncoltak az emberek! (?)

2022. jan. 21. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
49%
A "tánc" a régi német "danson" szóból származnak, ami azt jelenti, hogy "nyújtózkodni". Minden tánc nyújtásból és lazításból áll. Az izmokat megfeszítjük az ugráshoz, majd ellazítjuk, amikor remélhetőleg szelíden és kecsesen landolunk.
2022. jan. 22. 03:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

#8,

“ Kulturális szó, hogyne. Ötezer éve bizonyára nem táncoltak az emberek! (?)”


Az ókori eredet: A legkorábbi történelmi feljegyzések, amelyek a tánc eredetét mutatják, az i. e. 8000-re datált indiai barlangrajzok Egyiptomi sírfestmények is ábrázolják a táncot i. e. 3300 körül Ezek a korai táncok vallási jellegűek lehettek, és az ókori Görögország korában az emberek már beépítették a táncot Dionüszosz boristen (és később a római Bacchus isten) ünneplésébe és az ókori görög olimpiai játékok rituális táncaiba. Emellett a korai emberek szórakozásból, csábításból és szórakoztatásból is táncoltak.

2022. jan. 22. 04:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!