Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Már többször találkoztam...

Már többször találkoztam azzal, h valaki a magázást kerülve a megszólított személy nevét használja. Ez így helyes a magyar nyelvben?

Figyelt kérdés

Pontosítok. Pl. beszélgetek valakivel aki nem akarja az “Ön” szót használni helyette a keresztnevemet mondja.


“Önnek megfelel az időpont?”

Ha pl. Ádám a keresztnevem,

“Ádámnak megfelel az időpont?”


Ez engem annyira irritál, h kezdetben azt hittem, h valaki másról van szó akit szintén Ádámnak hívnak.



2022. febr. 26. 07:58
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
87%
Nem helyes a magyar nyelvben, mert olyan, mintha egy másik személyről beszélnének.
2022. febr. 26. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Így nem, de sajnos magázásban is lehet nyelvtanilag helyesen beleszőni keresztnevet, ami engem is RETTENETESEN irritál.
2022. febr. 26. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy írtad, úgy nem. De megszólítva téged már igen. Ádám, (önnek) megfelel az időpont? Ádám, megfelel az időpont?
2022. febr. 26. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

A magyar azt engedi meg, (nem megköveteli, de tolerálja,) hogy magázás esetén a pozíciója szerint szólítsanak meg valakit: Ha az Elnök úr beleegyezik..., Az Igazgató úr óhajt egy kávét? A Mérnök úr ráér egy percre? A Tanár úr már kijavította a dolgozatot? Hozott a Postás úr ma is levelet? (Mellesleg az szokott irritálni, amikor valaki szó szerint így használja angolul is.)


Külön megszólításként (tehát nem a mondat részeként) használnak keresztnevet, ez is újabb kori anglicizmus, de már elfogadott, és elterjedt:

Ádám, Ön hol dolgozik? Katalin, maga is kér kávét?


Szerintem a tévés kvíz műsorokban kezdték, amikor átvették a gyakorlatot, hogy minden résztvevőt a keresztnevén mutatnak be, ugyanakkor erőltetettnek és magyartalannak érezték (nagyon helyesen) hogy mindenkivel tegeződjenek, maradt tehát a keresztnév + magázás.

2022. febr. 26. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

(...)maradt tehát a keresztnév + magázás.“


Ezt nem kérdőjelezném meg.


“Ádám, önnek megfelel az időpont?”


Viszont azt nem érzem helyesnek ha a fenti mondatból kihagyják a magázást és csak a keresztnevet használják.


“Ádámnak is megfelel az időpont?”


Ez úgy hangzik mintha nem is rólam, hanem egy másik Ádámról lenne szó.

2022. febr. 26. 12:42
 6/11 anonim ***** válasza:
5.: Na erre írtam a 4-es első felét. Van ilyen, csak nem keresztnévvel.
2022. febr. 26. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Első válaszoló vagyok. Miért lettem lepontozva?
2022. febr. 26. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Én minden válaszadót felpontoztam.
2022. febr. 26. 12:51
 9/11 anonim ***** válasza:

5, De ha a magázást kihagyják, a személyragot miért hagynák meg? Ez így nem helyes, és nem is jellemző, hogy így használnák.

Ádám, önnek megfelel -> Ádám, megfelel. Így helyes, ha kihagyják a konkrét magázást.

2022. febr. 26. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

9: ????


Ebben a verzióban azt hagyták ki, hogy KINEK felel meg.


- Ádám, Önnek megfelel.

- Ádám, neked megfelel.

- Ádámnak megfelel.


Ez a három helyes nyelvtanilag, csak a harmadik mást jelent.

2022. febr. 26. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!