Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Írnátok róla, hogy milyen a...

Írnátok róla, hogy milyen a borsodi tájszólás?

Figyelt kérdés

Olvastan egy kérdésnél, hogy "a másik LESZ menye nem bírja", többször szerepelt a "leendő" helytt a "lesz". 2 diplomát tervező lány, bár volt több helyesírási hibája (ami egyértelműen nem elütés, mert távoli betűk+súlyos, de típikus helyesírási hiba), bár tudom, hogy manapság már könnyebb a diplomát szerezni, de lehet, még ez is belefér. Feltételezem, hogy ez a nyelvtani formula viszont egy ottani szóhasználat, ugye?

Érdekelne, milyen típikus nyelvhasználat van még arrafelé?


2010. szept. 13. 15:06
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
71%

Mivel Kazinczyék megújított nyelve az észak-magyarországi nyelvjárásra épül, így nincs borsodi tájszólás. Vagyis van, de mindenhol azt használják.

De borsodiként mondom, hogy nincs tájszólás errefelé, kivéve néhány réteget, de ott inkább a tudatlanság miatt alakult ki.

2010. szept. 13. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
67%
Az elsőnek igaza van. A Borsod környéki "tájszólás" a hivatalosan elfogadott. Persze vannak tájszavak, és csak a környékre jellemző kifejezések, de ennyi.
2010. szept. 13. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim válasza:
100%
én sem hallottam még a lesz anyóst,pedig borsodi vagyok
2010. szept. 13. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:

Itt még a kérdésben is, szinte minden kommentben benne van a "lesz":

http://www.gyakorikerdesek.hu/csaladi-kapcsolatok__egyeb-ker..

Csak egy falu helyi tájszólása lenne??

2010. szept. 13. 15:48
 5/18 anonim ***** válasza:
74%

Szia!


Beleolvastam a másik kérdésre küldött válaszokba is. Véleményem szerint ez NEM tájszólás, hanem az illető egyszerűen hibásan használja a szerkezetet. A helyesírása is hagy kívánnivalót maga után.


(Egy borsodi faluban lakom én is. Diplomás vagyok.)

2010. szept. 13. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

Palóc nyelvjárás van, ez eddig oké is:)

Lesz, leendő helyett, olyan nincs, vagy valahol Sátoraljaújhely környékén (illetve az északibb területeken).

Én egyelőre csak falusi nyelvet ismerek (elébb, iberka,ingen), de ezek már nagyon túlzott esetek; a városokban ezt nem alkalmazzá, falun is csak az idősek:)

Amit esetleg kiemelnék az az evvel-avval, amit nálunk z betűvel ejtenek (ha jól tudom bár mindkét eset elfogadott, de mégis a z-s változat a helyesebb).Ezen kívül például hallottam,hogy Esztergomban Sziatok van, nálunk ez Sziasztok.

Más nem igazán jut eszembe, de ha igen, feltétlenül írok:)


Egy nagyon borsodi lány;)

2010. szept. 13. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
32%
engem a jösztök borít ki. bár az állítólag Nyíregyen dívik...
2010. szept. 13. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:

Ó igen:) Hál'istennek én jöttöket mondok:)


Mellesleg máig nemtudom,hogy elmégy vagy elmész e:)Melyik szó a helyes? Sok helyen az előbbit hallom, én viszont az utóbbit használom:)Nekem így jobban tetszik ^^

2010. szept. 13. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

"Lesz, leendő helyett, olyan nincs, vagy valahol Sátoraljaújhely környékén (illetve az északibb területeken)."

Vagyis van ilyen terület, ahol "lesz"-nek mondják a leendőt?


Az (ő) "elmegy" és (te) "elmész" tudomásom szerint nem nyelvjárás, az "elmégy" nyelvjárás.


Köszönöm az eddigieket, és várom, ha még tudtok arrafelé nyelvhasználatot!

2010. szept. 14. 12:33
 10/18 anonim ***** válasza:
100%
A palóc az Nógrád, Borsodban nem tűnt fel, hogy tájszólás lenne.
2010. szept. 16. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!