Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Angolul miért számít sértő...

Angolul miért számít sértő szónak a "gypsy" szó?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Pár hónapja tanulok angolul, különtanárral. Egyik szövegemben használtam a "gypsy" szót, mint a cigány angol megfelelője. A tanárom azt mondta, ezt a szót ne használjam, mivel az angolban ez egy csúnya szó, viszont nem magyarázta el miért.

Angolul rákeresve nem értettem meg az okot, magyarul pedig nem találtam választ. Az összes szótárban, amit megnéztem, ez az első szó a cigányra, a második pedig a "romani", ami gondolom a roma angol megfelelője.

Azért lepődtem meg, mert azt, hogy "gypsy", már régóta hallottam több helyen is, mint a cigány angol megfelelője.

Csak értelmes válaszokat légyszi, előre is köszönöm a segítséget! :)



2022. máj. 18. 11:37
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
"Politikai korrektség" -erre keress rá!
2022. máj. 18. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Itthon sem pc kifejezés a cigány már egy ideje.
2022. máj. 18. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
73%

Mert a cigány nincs definiálva, pontosabban van rá valami, de te nem állíthatod valakiről, hogy cigány, cigánynak az számít, aki annak vallja magát (még népességszámlálásban is).


Szebb kifejezés és a “cigányok” is jobban szeretik a roma származású kifejezést.

2022. máj. 18. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

1-nél a pont! :)


3: nem általánosan!!!


Dolgozott nálunk egy tisztességes cigány segédmunkás az építkezésen, ő a bűnöző cigányokat hívta romának - utálta is, ha őt valaki leromázta. Azt mondta, hogy ő cigány és kész.


A megélhetési cigányok romáznak feszt... Akik abból akarnak megélni, hogy ők "romák".

2022. máj. 18. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

A 70-es években vásárolt Országh kéziszótárban a gipsynél ez volt: 1. cigány 2. szlovák vagy magyar vendégmunkás

Szóval ez akkor sem volt hízelgő.

Bár néha maguk sem tudják, mi a jó, mint ebben a honlapidézetben:

Irish Travellers and Romany Gypsies


A traveller elvileg tehát Irish, de szerintem ezt igen sokan egy kalap alá veszik, mint maga a híres lóvásár honlapja is:

Appleby Horse Fair is an annual gathering of Gypsies and Travellers in the town of Appleby in Cumbria

Illetve a népszámlálásban is egy négyzet volt, amit tikkelni lehetett mindkét csoportnak.

2022. máj. 18. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

When the Roma people left India in the 11th century, the Europeans mistook them as Egyptian. This is where the slur “gypsy” comes from. This is the word that was then used to describe the Roma people through centuries of oppression.


Gypsy is straight-up racist, similar to using the n-word.

The word is as a racial slur against the Roma people, the PC term for gypsy.


Europeans used the word “gypsy” as a racial slur throughout these centuries to justify the discrimination and persecution of the Roma people. It’s crucial for travelers to understand that these origins still have a direct negative impact today.


[link]

2022. máj. 18. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:

"mint a cigány angol megfelelője"


Hát pont ezért.

2022. máj. 18. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Én először is az angol nyelvű szóról kérdeztem, (és meg is kaptam azt a választ amit kerestem) de meglepett hogy egyesek a magyar "cigány" szó használatát sem tartják korrektnek. Eddig minden roma ismerősöm cigánynak hívta önmagát, a barátnőm akit megkérdeztem azt mondta, imser olyanokat, akik inkább a roma szót használják magukra, de legtöbben a cigány szót használják, úgyhogy nem tudom ez miért ilyen nagy probléma egyeseknél.

Még egyszer a válaszokat!

2022. jún. 12. 09:31
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

A balliberálisok generáltak maguknak egy mesterséges problémát.

Régebben semmi baj nem volt a "cigány" kifejezés használatával. Dalokban is ezt használták (Nem volt a Szása, Táncolj, cigánylány, Vén cigány, stb.).

Azonban a balliberálisok nem akartak dologtalan naplopóknak tűnni, úgyhogy kitalálták, hogy feketék hiányában a cigányságot fogják megvédni. Úgy gondolták, a kisebbség "átnevezésével" megszüntethetik a rasszizmust (amihez bizony maga a cigányság is elég rendesen hozzájárult).

Abba viszont nem gondoltak bele, hogy az etnikai probléma gyökere nem a "cigány" szó, hanem a "romák" bizonyos rétegének antiszociális viselkedése.

2022. jún. 12. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Mert cigány-t jelent és ez nem PC.
2022. jún. 13. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!