Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Milyen hasonló fonevek vannak...

Milyen hasonló fonevek vannak még?

Figyelt kérdés
Nekem nagyon tetszik a latin mintára hajazó "cio" végződés, magyar szavak esetében is. Pl: kitaláció = kitalalas. Milyen ehhez hasonló szavakat tudtok még, ahol az alapszo magyar.

2022. aug. 9. 20:38
 1/9 anonim ***** válasza:
16%
Vakáció
2022. aug. 9. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Az eleve atvett külföldi szó.
2022. aug. 9. 20:49
 3/9 anonim ***** válasza:
16%
Aukció, migráció, korrekció, indukció, konfiguráció, infláció, korrekció, reprodukció, opció, szankció, protekció, erekció, produkció
2022. aug. 9. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Jajj ezek is mind külföldi eredetű szavak. Én olyan szlenget gondoltam mint a "kitalacio". Ahol ugye az alapozó a "kitalal" az teljesen magyar.
2022. aug. 9. 21:17
 5/9 anonim válasza:
24%
Embertelció(emberteltettség), Vesztegció(vesztegetés), Alkotmányció(alkotmányos), Fogció(foghúzás), Szopóció(szopás), Eltulajdonáció(Fidesz)
2022. aug. 10. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Az egesz kerdesed egy kiralacio.

A “cio” is “kulfoldi”.


Itt egy lista, valogass.


[link]

2022. aug. 11. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
71%

Korrekt kérdés.

Én a magyarban az ,,egyetemista'' szót tudom tipikus példának felhozni.


Magyarban a latin ragok önálló nyelvtani életre kelése nagyon ritka, angolban gyakori: tipikus példa ,,drinkable'', de valamilyen értelemben a connector is (utóbbi nem tisztán latin átvétel, latinul ugyanis conexor lenne, hanem itt is az angolok adtak az -or ragnak egy önállósultabb nyelvtani életet).


Magyarul sajnos csak a ,,kitaláció'' és az ,,egyetemista'' szó ugrik be. (Az ,,óvodista kislány'' szókapcsolattal pedig csak egyszer, egy Öveges József önéletrajzi népszerűsítő fizika könyvben találkoztam).


Egyébként ha valaki szereti, és képes könnyeddebb olvasmányok útján laább de tartósabb szenvedély kialakítására, akkor a latin tanulás valóban élvezetes és jó tud lenni. Egy idő múlva ,,megszólal'', értelmessé, részeikből összerakthatóvá, elevenné válnak a szavak, mondatszerkezetek.


Gimis könyvekből is lehet tanulni, aztán rátérni modern ifjúsági irodalom latin műfordításaira (,,Harrius Potter'', ,,Winnie ille Pu'', ,,Hobbbitus ille''). Ott a párhuzamos szöveg mindig segítséget ad.


Viccből híradó latinul

https://www.youtube.com/watch?v=ZCF3FuQTwz0


de persze ez egyszeri, megszervezett, mesterséges adás. De azért vannak ,,élő'' podcastok is:


[link]


(ahogy látszik, nekünk is sikerült bekerülnünk a Latin Nyelvű Hírekbe, mégha inkább negatív értelmben is.)

2022. aug. 12. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
58%
Elvileg példa lehetne még az ,,elemista'' szó is, de ez, mégha esetleg magyar alkotás is értelmileg, mégsem igazi jó példa. Az ,,elem'' végső soron görög eredetű, bár itt nyilvánvalóan a már magyar értelmű ,,elemi iskola'' szóhoz került a latin rag, tehát valahol ez szintén magyar szó, de ez nem annyira szépen nyilvánvaló. mint a kitaláció és az egyetemista esetében.
2022. aug. 12. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
77%

,,Irodista'' kisasszony

A gyerek kimaradt az iskolából, betegsége: kétoldali ,,iskolaundoritisz''.

2022. aug. 13. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!