Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a jelentősége angolul,...

Mi a jelentősége angolul, amikor nem egyezik az alany és a létige?

Figyelt kérdés

Filmekben szokták néha helytelenül mondani, pl. "Drink something? There's beers in the fridge."


Ez a való életben is létező, szándékos lazaság, vagy csak olyan pongyola beszéd, mint magyarul az, hogy "Nem találtam helyet a parkolóba"? Vagy a karakter műveletlenségét jelzi?


2022. szept. 13. 21:54
 1/7 anonim ***** válasza:
78%

Nem. A there's így, összevonva, simán állhat többes számmal a köznyelvben. Érdekes módon az összevonás nélküli there is mellett azonban még a köznyelvben sem állhat többes szám. Pl.

There's a lot of books on the table = There are a lot of books in the table.

2022. szept. 13. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Pelenkásfiú ***** válasza:

[link]


Itt egy érdekes cikk róla, az első pár sort át lehet görgetni.

2022. szept. 13. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Pelenkásfiú ***** válasza:
100%

Ahogy az első írta, csak az összevont alakkal fordul elő.

Egyik oka lehet, hogy a there're elég nehezen kimondható. Már pedig ha mindent másnak a rövidebb alakját használod éppen, akkor ezt miért mondanád "there are"-nak? Így lett abból is "there's".

2022. szept. 13. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

3: Érdekes, hogy engem elsőként mennyire lepontoztak, pedig ugyanazt mondtam, mint te…

Egyébként hasonló jelenség zajlott le az "aren't I" esetében is: ez is ránézésre hibás, hiszen mit keres az are az I mellett, és néhány generációval ezelőtt még hibásnak is tartották – de mégis elterjedt, és ma már a nyelvtankönybekben is így szerepel. Pl.:

I'm a fool to believe her, aren't I? – Bolond vagyok, hogy hiszek neki, nem?

Aren't I a fool to believe her? – Hát nem bolond vagyok, hogy hiszek neki?

2022. szept. 14. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Igen, az aren't I formát emlékeim szerint már a nyolcvanas években is használták a nyelvtankönyvekben.

Egy másik érdekesség, hogy régen a "some" előtag kizárólag kijelentő módot jelentett, a kérdéshez vagy tagadáshoz "any" kellett. Ma már gyakran hallom, hogy pl. "Can somebody help me?" - mintha az anybody átment volna "akárki" jelentésbe.

2022. szept. 14. 09:45
 6/7 anonim ***** válasza:

#5,


Can someone help me?

Tud valaki segiteni?


Can anybody help me?

Tud barki segiteni?


Az anybody mindig is jelenthetett barkit/akarkit.

2022. szept. 15. 03:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"néhány generációval ezelőtt még hibásnak is tartották"

Hosszú generációk lehettek ezek, ha már a hatvanas években úgy tanították, hogy az irodalmi nyelvben ez nem használatos, de a köznyelvben elfogadott.

2022. szept. 17. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!