Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Cseh/szlovák nyelvtudással...

Cseh/szlovák nyelvtudással valóban elég jól érthető a lengyel is? Ennyire közel állnak egymáshoz?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy mindhárom a nyugati szláv nyelvek csoportjába tartozik, de általában csak a csehet és a szlovákot szokták együtt emlegetni, mind egymásra nagyon hasonlító nyelvek.

Az angol Wikipédia viszont ezt írja a csehről: "Czech is closely related to Slovak, to the point of high mutual intelligibility, as well as to Polish to a lesser degree."



2022. nov. 27. 11:22
 1/9 anonim ***** válasza:
96%

Nem jól érthető a lengyel.

Az egy teljejsen más nyelv.

A született szlovák megérti jól a csehet a cseh is hasonlóan. De ott is vannak különbségek sok alap szó is nagyon különbözik. Már ha csak a hónapok megnevezését nézzük is a cseh teljejsen más. Pl az ősz szlovákul Jeseň csehül meg podzim. A krumpli szlovákul zemiak csehül meg brambur, az áfonya szlovákul čučoriedky csehül Borůvky, rengeteg ilyen kifejezés létezik ami kicsit sem hasonlít.

Nekik viszont könnyű megérteni egymást mivel egymás nyelven is szocializálódnak. Filmek könyvek zenék stb.

Te ha megtanulsz szlovákul nagyon sok mindent nem fogsz érteni a csehből alap szinten lehet elboldogulsz de egy normális magasabb szintű kommunikáció mar problémásabb igaz ha szlovákul beszélsz is megértik úgy ahogy.

Viszont ha szépen csehül akarsz beszélni azt a nyelvet ugyanúgy megkell tanulni. Teljesen más a nyelvtan is a ragozás is stb.


Most ha vesszük a lengyelt az pedig teljesen eltérő van rengeteg hasonló szó de egy pl egy lengyel filmet egy született szlovák már csak felirattal ért meg. Persze kenyeret tudnál venni a boltban szlovákul beszélve is kézzel lábbal megértik de kb ennyi.

2022. nov. 27. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
96%
Felejtsd el, hogy megérted a lengyelt cseh/szlovák nyelvtudassal, nagybácsim is ezt hittem, olyan betonfalba ütközött, hogy az csak na, én is voltam lengyelbe és nemértettem semmit pld a szlovákoknál az autó az auto azt megérted de a lengyeleknél samochod lefordítanám szlovákra majd magyarra annyit tesz, hogy önjáró, és millió az ilyen eltérés.
2022. nov. 27. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Tőlem pld. egyszer kérdezték lengyelben hogy mi a keresztnevem ami a keresztnév az "imie" de hangzásra hirtelen "email" hangzik és azt hittem hogy az email postafiókomat kérdezi. :D

Én Szlovákiában élek és szlovák - cseh nyelven beszélek, de a lengyelt nehezen lehet megérteni, főleg ha még tájszólásan beszélnek.

Egyébként élőben kicsit könnyeben megértem őket, de pld. telefonon vagy a tévében már nagyon nehéz.

2022. nov. 27. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
59%

A szorb es a kasub is nyugati.

És akkor ott van még a szlovják, a sziléziai is esetleg:).

Ezek is segíthetnek elvileg.


A szlovák valójában keleti cseh nyelvjárások összessége.


Én dolgoztam együtt szlovákkal, lengyellel, egész jól elbeszélgettek (rólam) :))

2023. jan. 13. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

#2

Szóval csak az nemzetközi automobil szó szerinti fordítása. (amit a legtöbb nyelv "auto" ként rövidített le)

2023. ápr. 25. 03:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

#3

Na azt megnézném, hogy milyen fejet vágna ha rávágtad volna a gmail címedet a kérdésre. X'D

2023. ápr. 25. 03:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
6: 😅
2023. ápr. 25. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
93%
#5 az auto naluk samochod nem auto, ugy mint pld az olaszoknal a nemzetközi football -bal bol elterjedt pld a foci es tarsai az olaszoknal calcio, semmi köze a nemzetközileg elterjedt footballhoz, pld magyaroknal foci a szlovak/csehekne futbal, nem mindenhol hasznaljak a nemzetközi szavakbol elterjesztett szavak valtozatait.
2023. ápr. 27. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
90%
#5 Meg annyi, hogy az angolban sem auto hanem car, ugyh errol ennyit. A tanyan kivul is van vilag
2023. ápr. 27. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!