Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Szlovákiában mindenki beszél...

Szlovákiában mindenki beszél csehül? Vagy legalábbis mindenki megérti?

Figyelt kérdés

2022. nov. 30. 14:48
A kérdező szavazást indított:
szinte mindenki beszéli
habár nem beszélik sokan, de szinte mindenki megérti
se nem értik, se nem beszélik számottevően sokan
17 szavazat
 1/8 anonim ***** válasza:
15%
Már többször voltam ott, Szlovákiában, de nem beszéltem csehül és nem is értettem volna akkor sem, ha tudom, hogy valaki úgy beszél.
2022. nov. 30. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Nemmindenki, ez inkább az előző generációkra volt igaz, sok szó eltér, megérteni meglehet, de azért akadhatnak nehézségek is.
2022. nov. 30. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
77%

A hasonlóság nagy fokú, de mégsem annyira, hogy oda-vissza gond nélkül értsék egymás nyelvét. Szlovákok el tudnak olvasni cseh könyvet, csehek nagyjából értik a szlovák tévéműsort, de azért mégsem egy nyelv.

Minden hasonlat sántít, tudom, de a portugáliai portugál nem biztos, hogy érti a Dél-amerikai portugált. Vagy az angol/német nyelvi rokonságot is említhetném. Nem tudom beleélni magam, de sejtésem szerint egy német többet ért angolból, mint egy magyar (természetesen mindkét esetben nyelvtanulás nélkül értem).

2022. nov. 30. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
37%

1993 elott Nagyon jol megertettek egymast.

Akkor most miert nem?


Ja, hirtelen az ukranok sem beszelnek/ertenek oroszul.

2022. dec. 1. 05:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
75%
Aki akarja, az megérti a másikat akkor is, ha egy egy szó teljesen eltér.
2022. dec. 1. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
53%
Nem. Hasonlít persze a két nyelv, föleg alapdolgokban, de jelentösebb dolgokhoz amilyen egy hivatalos szöveg, már fordító kell, munkahelyen is van nálunk. Az én anyanyelvem a cseh, a szlovákot gyakorlatilag nehezen értem, csak nagyjából, a legtöbb szlovák meg szinte semmit sem ért csehül az alapkommunikáción kívül, azt is nehezen.
2022. dec. 14. 05:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
81%
Nekem horvát az anyanyelvem, a háború után jöttem Magyarországra, de mi még beszéljük a szlovént, szerbet, szlovákot, csehet. Nem okoz gondot egyik nyelv sem, viszont az utánunk lévő generáció már nem. Gyerekeink sem.
2022. dec. 31. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
100%
Párom Szlovák minden Cseh barátjával rendesen beszélget, ő azt mondja 90% ban érti őket es ők is őt. Ezek a barátok vele egy idősek vagy max 10 évvel fiatalabbak ..mivel hozzá tette ,hogy a mai fiatal generáció viszont már nem érti őt úgy mint a vele egy korúak , érdekes …
2023. febr. 19. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!