Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ha szlovákai Kassa városába...

Ha szlovákai Kassa városába utazom, hogy írom helyesen? Kassába vagy Kassára utazom?

Figyelt kérdés
Nem tudom eldönteni, nem is találtam erre vonatkozó nyelvtani szabályt. Csak hogy hozzák pár példát ami miatt összezavarodtam: Budapestre utazom, Debrecenbe utazom, Pécsre utazom, Pozsonyba utazom. Van bármi összefüggés?

2023. febr. 21. 16:13
 1/4 anonim ***** válasza:
95%
Kassára.
2023. febr. 21. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Kassára utazol. Összefüggés???

"Miskolcon, ám Debrecenben, Győrött, Pécsett, Szegeden,

Mire mindezt megtanulod, beleőszülsz idegen."

2023. febr. 21. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Szigorú szabály nincs, az az általános alapelv alakult ki, hogy a magyar települések úgynevezett külviszonyragot (-ra/-re, -on/-en/-ön, -ról/-ről), a külföldiek belviszonyragot (-ba/-be, -ban/-ben, -ból/-ből) kapnak, jó példa erre Pécs és Bécs.


De van egy csomó kivétel. Az i, j, ly, m, n, ny, r végű nevek egy részéhez belviszonyragot illesztünk, ebben szerintem nem érdemes logikát keresni: Ópusztaszeren, de Egerben, Hajdúszoboszlón, de Nagykállóban. A szombat, város, falu végű helységnevek elvileg szintén belviszonyragot kapnak (Nagyszombatban, Dunaújvárosban, Berettyóújfaluban), bár az utóbbi nem mindig áll, legalábbis én gyakran hallottam a Leányfalun formát is. És vannak további nevek, amelyek kétféle raggal használatosak: Dunaharasztiba és Dunaharasztira, Zamárdiról és Zamárdiból, sőt Győrben, Győrön és Győrött (utóbbit locativusnak hívják). Plusz még figyelembe lehet venni a helyi szokásokat: Csíkszereda elvileg külviszonyragos, a helyiek mégis Csíkszeredába mennek, nem Csíkszeredára.


És hogy ellenpéldát is hozzak: egy-két idegen város is kaphat külviszonyragot. Eddig kettő ilyet találtam, az egyik Szentpétervár, a másik a Magyarországhoz csak Mátyás hódításai idején tartozó Bécsújhely.

2023. febr. 21. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 BringaManó ***** válasza:

#3: gigalájk! egy észrevétel:


"egy-két idegen város is kaphat külviszonyragot. Eddig kettő ilyet találtam, az egyik Szentpétervár, a másik a Magyarországhoz csak Mátyás hódításai idején tartozó Bécsújhely."


a -vár végűek szerintem általában is on/en/ön-t kapnak (Fehérváron, Sárváron, Mosonmagyaróváron – de: szamovárban ;-)))

-hely: dettó, Drávaszerdahelyen, Hódmezővásárhelyen, Keszthelyen...

(az a valódi rendhagyó, amelyik ezek alól kivétel)

2023. febr. 22. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!