Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a legegzaktabb, legpontosab...

D-Mano kérdése:

Mi a legegzaktabb, legpontosabb angol fordítása a magyar "háttérhatalom" kifejezésnek?

Figyelt kérdés

Légyszi, tegyük félre, hogy ilyen hatalom létezik, létezhet-e vagy sem. A kifejezésre vagyok kíváncsi, nem pedig a világnézeti válaszokra. (Ha valakinek jobban esik úgy, gondoljon rá úgy, mintha egy sci-fi írónak segítene a válaszával.)


A legtöbbször a "deep state" kifejezéssel találkozom. De az egyrészt nem egzakt fordítás, másrészt messze nem teljesen azt a jelentést hordozza, mint a magyar "háttérhatalom" kifejezés.


Olyanokra gondoltam, hogy talán a "secret leaders" vagy a "background power(s)" jó kifejezés lehetne. De mivel ilyen kifejezésekkel nem találkoztam angol szövegekben sem, ezért nem vagyok benne biztos, hogy értenék, hogy mit akarok mondani ezekkel a kifejezésekkel.


Még sima (nemzetközi / angol nyelvű) fórumokon elboldogulok a körülírással, de pl. TikTok-on korlátozott karakterszám van a kommentekben, szóval ott ez nem menne.


(És azt is kérem, hogy a kérdésre válaszolás tükrében senki ne azt firtassa, hogy egyes fórumokon vagy épp a TikTok-on miért akarok én ezekkel a témákkal foglalkozni. Köszönöm!)



2023. ápr. 15. 12:12
 1/8 anonim ***** válasza:
62%

"De az egyrészt nem egzakt fordítás"

Mi az, hogy nem egzakt?


"másrészt messze nem teljesen azt a jelentést hordozza, mint a magyar "háttérhatalom" kifejezés."

Miben látod a különbséget?

2023. ápr. 15. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

1-es)


I.)

-A Deep State olyasmit jelent NYELVILEG, hogy az állam (állami gépezet) mélyebb rétegeiben van az igazi hatalom vagy legalábbis az átlag ember ismereteihez képest nagyobb befolyású hatalmi potenciál.

- A háttérhatalom meg azt jelenti, hogy van a mindenki által érzékelhető, a többség által legfőbb hatalmi forrásnak tartott, állam-hatalom, ami mögött, amit manipulálóan, dominálóan (leuralóan), létezik egy sokkal kevésbé érzékelhető, észrevehető, mégis sokkal potensebb, fontosabb, meghatározóbb hatalmi forrás is. Ami esetenként élhet azzal a lehetőséggel is, hogy konkrétan beépül az állami gépezetbe, de ez nem feltétele a gyakorlatban domináns hatalmi pozíciójának érvényesítéséhez.


II.)

A deep state nem igazán utal arra, hogy a fő hatalom az állami hatalmon, az állami rendszeren kívülről származna (akkor is, ha az beépül és/vagy konkrétan irányítja az államhatalmat, állami rendszert).

2023. ápr. 15. 13:00
 3/8 anonim ***** válasza:
38%
clandestine operation/power
2023. ápr. 15. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
0%
Cabal
2023. ápr. 15. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
90%

"A deep state nem igazán utal arra, hogy a fő hatalom az állami hatalmon, az állami rendszeren kívülről származna"

De igen:

A deep state[1] is a type of governance made up of potentially secret and unauthorized networks of power operating independently of a state's political leadership in pursuit of their own agenda and goals.

[link]

2023. ápr. 15. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
17%
Shadow government? Szerintem az azt jelenti.
2023. ápr. 16. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
76%

Nem, az az árnyékkormány:

[link]

2023. ápr. 16. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
19%

A shadow government-nek nincs hatalma. Továbbra sem a háttérhatalomra mutat, hanem az alatt párral lévő semmit-tudó szintre.


Hidden power? True power? hidden-hands?

2023. ápr. 18. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!