Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Milyen újlatin nyelvet/nyelvek...

Milyen újlatin nyelvet/nyelveket tanultok vagy beszéltek? És miért választottátok?

Figyelt kérdés

2023. ápr. 23. 23:02
 1/7 anonim ***** válasza:
79%

Olaszból C1-es nyelvvizsgám van, a gimnáziumban kezdtem el tanulni, mert mindig is szerettem az ország kultúráját és akárhányszor kint voltam, mindig nagyon élveztem. Ma már idekint élek, jelenleg a mesterdiplomám megszerzése előtt állok, a párom és a barátaim jelentős része olasz, így már létszükséglet is.

Spanyolból B2-es nyelvvizsgám van, kettő éve kezdtem el tanulni, mert mind Spanyolország, mind a dél-amerikai országok kultúrája szimpatikus volt, illetve mivel rengeteg helyen beszélik, nagyon hasznos is (az olasz után pedig könnyen rám ragadt).

A jövőben szeretnék még franciául és portugálul beszélni, mert mindkét nyelv tetszik és mindkettő nyelv országa és kultúrája szimpatikus (vannak még más nyelvek is, amik érdekelnek, de ez a kettő fog prioritást élvezni a közel jövőben).

(Angolból C1-es nyelvvizsgám van; ma már alapvető és elengedhetetlen, de én eleve szeretem az Egyesült Királyságot, izlandiul a párom kezdett el tanítgatni, miután apai ágról vannak izlandi felmenői és mindketten szeretjük azt a kultúrkört.)

2023. ápr. 23. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Oláh, francia, latin. Egyiket se választottam, csak Romániában élek, úgyhogy tanították.
2023. ápr. 24. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
A legszebb újlatin nyelv — maga a latin! A lényeg hogy a hagyományos tanulás mellé már korán is érdemes megkeresni a latint egyelőre lélegeztetőgépen tartó közösséget. Ez nem olyan nehéz, első lépésként elég csak akár az online is látható anyagok passziv megismerése , vagy pedig a modern ifjúsági irodalom (Vicipaedia, Harrius Potter, Winnie ille Pu, Hobbitus ille, Regulus) vagy közéleti média (Satura Lanx, Nuntius Latini) műfordítás-változatai. Elég gyorsan hozzá lehet szokni, és eléggé addiktív is.
2023. ápr. 25. 03:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
#2: Igen, én is hallottam, hogy Romániában (és ideiglenesen ennek részeként most édes Erdélyben is) odafigyelnek a latinra. Most ezt tulajdonképp dicséretes, hiszen a latinnak nálunk is nemcsak hogy hagyománya volt, de kifejezetten komoly érdemünk volt a latin megörzésében, sőt elevenen tartásában, akár nevezhetjük a dolgot regionális hagyománynak is. Sajnos már a XIX. században megindult a háttérbe szorulása, pedig a fenntartása akár közös érdeknek is lehetne tekinthető a románokkal, sőt, akár a csángó és a beás megőrzését is tekinthetjük magyar-román közös érdeknek (előbbi mint a magyar, utóbbi mint a román nyelv fontos része), esetleg távolabbról tekintve az egészen endemikus nyelvjárások, továbá a cigny nyelvjárások ápolását is. Ez a régió már ilyen, itt a nemzetállam tulajdonképp nem működik, pontosabban szólva sajnos működik (szarul), de valahol pont a lényeg csorog ki a keze közül.
2023. ápr. 25. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
P.S. Amúgy elvileg a román a saját okán önmagában is érdekel. Lexikai szinten ugyan a szárd nyelv őrzőtt meg a legtöbbet a latinból, de a nyelvtan terén változatosabb a kép: igeragozás terén a spanyol, a névszók morfológiája terén pedig a román volt képes érdekes és értékes archaizmusokat megőrizni. Szép vonása még a románnak a szlávos hatás, ezenkívül még a balkáni nyelvareához való tartozás vonásai is (hátravetett névelő, főnévi igenév eredeti hiánya - nyelvújítással erőltették életre, kötőmód hsználata).
2023. ápr. 25. 03:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Érdekes válaszok! :) Vonz a latin és a román, de szívem szerint az összes újlatin nyelv.
2023. ápr. 25. 10:53
 7/7 anonim ***** válasza:

Franciát tanultam középiskolában, spanyolból van C1-es nyelvvizsgám (nemzetközi kapcsolatok szaknyelvi), és jelenleg tanulok portugálul, de a brazil változatot.

A franciát nem szerettem ezek közül csak.

2023. máj. 19. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!