Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Unom azokat a köszönési...

Unom azokat a köszönési formákat, hogy "szia", "helló". A szevasz, szervusz fura. Mit ajánlotok ezek helyett, fiatalok között? Azaz nem jön szóba a "jó napot", "tiszteletem" és társai sem.

Figyelt kérdés

És ha lehet, magyar nyelven legyen.


Az "üdv"-ön kívül.


Elköszönni tudok, de arra vonatkozóan is írhattok ötleteket, de elsősorban most a találkozás elején történő köszönésre vonatkozik a kérdés.



2023. jún. 20. 10:11
 1/8 anonim válasza:
100%
Szeva
2023. jún. 20. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 2*Sü ***** válasza:
100%

A köszönés valamilyen rögzült, általánossá vált szófordulatból jön létre, így viszonylag kicsi a választék.


A latin „servus humillimus” („alázatos szolgája vagyok”) fordulatból jött a szervusz, szerbusz, szevasz, szasz, szia, szió, szióka stb…


Ugyanebből a forrásból származik az olasz ciao köszönés, és annak mindenféle magyar változata: csá, cső, csősz, csövi stb…


Más nyelvekből is jöttek át köszönések: hi, ahoj, csüssz (Tschüss), holá, helló, héló, heló-beló, hali, halihó stb…


Még ott van a csók és annak mindenféle változatai. Illetve többes számban a szervusztok mintájára a sziasztok, helósztok, császtok, de még magázó köszönésekre is átragad viccesen ez a forma: csókolomsztok.


És itt nagyjából vége is van a repertoárnak. Nagyon közvetlen viszonyban viccesek lehetnek akár a magázó, vagy más miatt oda nem illő köszönések is. Pl. dicsértessék a Jézus Krisztus, jó estét (ha reggel találkoztok), ave Cézár, boldog karácsonyt (mondjuk nyáron), viszontlátásra (találkozáskor). Én egy időben a köszönésre válaszoltam úgy, hogy „ne is mond”, vagy „ne mondj nekem semmi ilyesmit”.


Meg lehet kitalálni saját, egyedi köszönéseket is.


Tudom, hogy ezek nagy részét eleve kizártad a kérdésben, de úgy összefoglalva ezek az általánosan ismert köszönési formulák, amiket használni szoktunk.

2023. jún. 20. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:
100%
Én csak azt tudom javasolni, hogy mit ne: "Pacsi".
2023. jún. 20. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:
100%
Az áhoj és a holá szerintem jó, nekem köszöntek már úgy :D
2023. jún. 20. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Thunderfairy ***** válasza:
100%
Jézusom, mik lesznek még itt???
2023. jún. 20. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Csá, csé, cső, hali, jó napot, üdvözöllek, hogy s mint, Ave Cézár (vagy Peti, Lali, Olga, stb)
2023. jún. 20. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Alex Fly ***** válasza:
50%

Zdravsztvujtye!

De egy időben mi denkinek arabul köszöntem,mert miért ne: Ahlan!

2023. jún. 24. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Vagy talán ott van még a "csőváz" mint lehetőség, vagy akár "privjet", "námászte".
2023. júl. 17. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!