Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a szeretnék feltételes módja?

Mi a szeretnék feltételes módja?

Figyelt kérdés
Ugye akarok - akarnék, de szeretnék - ...?

#Feltételes mós
2023. júl. 23. 20:56
 1/8 anonim ***** válasza:
93%
A szeretnék már feltételes mód, a szeretek a kijelentő.
2023. júl. 23. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

A szeretek, általános kifejezésű. Annak a jelen idejű módja a szeretnék.


Akarok kérni egy flakon vizet.

Szeretnék kérni egy flakon vizet.


Akarni szoktam kérni egy flakon vizet.

Szeretni szoktam kérni egy flakon vizet. (A szeretek kérni egy flakon vizet mást jelent.)


Akarnék kérni egy flakon vizet.

.... kérni egy flakon vizet.


Amit te írsz, az szokást fejez ki, hogy egy szokást azért csinálsz, mert pozitívan állsz hozzá. Amit én kérdezek, a jelenlegi vágyunk kifejezése, illetve annak feltételes módja. Nem pedig a vágyunk oka( hogy szereted).


Akarok kérni egy flakon vizet.

Akarnék kérni egy flakon vizet ha lesz.


Szeretnék kérni egy flakon vizet.

..... kérni egy flakon vizet ha lesz.


Úgy, hogy nem a szövegkörnyezetből derül ki, hogy feltételes módról beszélek, hogyan lehet megmutatni? Ugye sok mondatnál, nincs olyan szövegkörnyezet alkotásra lehetőség, vagy csak vágy.

Szóval a szónak mi a feltételes alakja?

2023. júl. 23. 21:47
 3/8 anonim válasza:
92%

"A szeretek, általános kifejezésű. Annak a jelen idejű módja a szeretnék."


Ember, dehogyis! Az egész logikád hibás, amit az előző kommentben felsoroltál. Nem tudom, hogy külföldiként tanulsz magyarul, mert abban az esetben nagyon jó, vagy magyarként vagy ennyire eltévedve?

2023. júl. 23. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Magyarként vagyok eltévedve a koncepciódon belül.


Hogyan fejezed ki azokat, akkor?


Akár privátban is segíthetsz. Hálás lennék érte. :)


Amikor szeretnél valamit, hogy fejezed ki? (Haha.., most is azt írtam, hogy szeretnél, nem hogy szeretsz. Mást jelent úgy.)


Nem mondhatom a boltban, hogy szeretek egy flakon vizet kérni. Csak feltételesben tudom megtenni, hogy értelme legyen, de az továbbra is a jelen, nem igazi feltételes mód, mert ott van mögötte tonna számra, tudom, hogy van. Nincs feltételhez kötve, 100%osan tudom, hogy adni fog nekem.

Hogy fejezem ki azt, amikor valóban feltételhez kötött, amikor nem tudom, hogy amit kérnék ha lenne, van-e. Például szeretném megfogni a kezed. Itt sincs feltétel. Nem azt mondom, hogy szeretem megfogni a kezed most, ha neked is jó, avagy szeretném megfogni a kezed( ha neked is jó). De mi a valódi feltételes mód, amikor ki szeretném fejezni, hogy csak akkor szeretnék/akarok valamit, amikor minden lehetőség adott?

2023. júl. 23. 22:09
 5/8 Másnapos Sárkány ***** válasza:
60%

A példamondataidban az akarnék a szeretnék szinonimája. A jelentése ugyanaz, ugyanúgy kifejezheted, hogy szeretnél valamit, akarsz valamit, vágysz valamire, meg akarsz szerezni valamit. Boltban is van feltétel, hisz mondhatja a boltos, hogy elfogyott az adott áru. A lány is mondhatja, hogy nem foghatod meg a kezét. A pultos is mondhatja, hogy nem tud kiszolgálni, mert elfogyott az xy ital amit szeretnél.

A szeretek feltételes módja pl. ekkor lesz:

Szeretnék, de szívem jéggé fagyott s már nem képes szeretni. Szeretnék, ha lenne ki szeretne, ki értem sírna, értem nevetne. Stb... blablabla. Viszont ha a szeretnék után odatesszük a szeretni szót, akkor ismét ugyanazt jelenti, mint amire a fenti példákban használtuk.

2023. júl. 23. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Ahogy más is írtam már, a szeretnék szó a szeretek ige feltételes módja, függetlenül attól, hogy milyen mondatban, milyen jelentéssel használod.


"A szeretnék egy pohár vizet." mondat gyakorlatilag egy kérés, de a szeretnék az ige feltételes módja, pont ugyanúgy, mint az igék az alábbi mondatokban:


Láthatnám az útlevelét / jegyét?


Odaadnád a távirányítót?


Elmosogatnál?


Szívesen megnézném ezt a filmet.


Ha belegondolsz, ezek közül egyikben sem fogalmazunk meg feltételt, épp úgy nem, mint a "Szeretnék egy palack vizet" mondatokban, ami csak egy udvariasabb megfogalmazás annak az állító mondatnak, hogy "Kérek egy palack vizet".


"De mi a valódi feltételes mód, amikor ki szeretném fejezni, hogy csak akkor szeretnék/akarok valamit, amikor minden lehetőség adott?"


Nem azt akartad írni inkább, hogy valamilyen feltétele adott?

(Meg a vizes palackos példádban pont minden feltétel adott: van bőven készleten, az eladónak meg van keze, amivel oda tudja neked adni.)


1) Szeretnék úszni egyet.


2) Szeretnék a tengerben úszni, ha nem tartanék attól, hogy lehetnek itt cápák.


Mindkét mondatban ugyanúgy a szeret ige feltételes módja a szeretnék, teljesen függetlenül attól, hogy fogalmazol-e meg feltételt, vagy sem.

2023. júl. 23. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"Ahogy más is írtam már"


ez más is ÍRTA már akart lenni.

2023. júl. 23. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Kevered az igeidőt és az idegmódot. A szeretnék egy feltételes mód, jelen idejű, általános ragozású ige. Leíró nyelvtani szempontból.

Az, hogy hogyan használják, az pedig már a funkcionális grammatika tárgyköre

2023. júl. 24. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!