Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Melyik a kedvenc fő újlatin...

Melyik a kedvenc fő újlatin nyelvetek és miért?

Figyelt kérdés

2023. aug. 3. 22:41
A kérdező szavazást indított:
Olasz
Román
Spanyol
Portugál
Francia
35 szavazat
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
56%
Nekem a portugál. Mert változatos a hangkészlete, valahogy úgy hangzik, mintha kevernénk a spanyolt, a románt, és a magyart, a spanyolnál dallamosabb, határozottabb hangú, és könnyebb érteni, mert valamivel lassabban beszélnek a spanyoloknál.
2023. aug. 4. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
55%

Természetesen maga a latin, persze itt a nyelvet ismerők tábora által fenntartott félig-meddig élő latinra gondolok, amely modern művek műfordításaiban, előadásokban, podcastekben, hírfolyamokban, vlogcsatornákon, kisebbfilmrészletekben, és egyes esetekben élő hétköznapi beszélgetésekben létezik. Persze emelett érdemes ismeerni az eredeti latin nyelvű műveket, illetve az elmúlt pár évszázad neolatin irodalmának műveit is, előbbieket azért, mert olyan összetettek, utóbbiakat meg azért, mert megvan bennük a korszak jellegzetes optimizmusa mindeneféle jövőbeli utópiák felé.


Ha pedig a fejlávben megadott listabeli nyelvek közül kell választani, legyen a román meg a francia, ha meg ezek közül is, legyen mondjuk a román az igazságosság kedvéért. Megőrzött egyes archaikus elemeket, van egy szlávos meg balkanizmusos beütése is, efféle értelemben pont jól a régiónkra szabott kis holisztikus válogatás a nyelvi kincsekből.


Az olasz kissé belesik nekem az uncanny valley-ba: [link]


túlságosan emlékeztet még a latinra, de attól meg különbözik is, így lehetetlen nekem az ,,elrontott latin'' asszociációképzetétől elvonatkoztanom. A fancia meg a román viszont már eléggé el van rontva ahhoz, hogy abban már az agy ne is keressse ezt, helyette inkább rácsodálkozzék a sok újdonságra. A francia kissé olyan, mint egyes érdekes, értékes vadak nyelve, akár képzelheti is az ember a simuószavakat afféle elő-meg utóragoknak, és így egyes vadbépek félelmetesen összetett poliszintetikus nyelveire emlékeztet. A román meg olyan ismerős, régiónkbeli.

2023. aug. 5. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
44%
A portugál úgy valahogy rááll a magyar szájra a sok sösögéssel.
2023. aug. 5. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
Nekem a spanyol.Először 1995-ben hallottam spanyol nyelvű adást,amikor a TVE bekerült a csatornakiosztásba.Később,a mexikói telenovellák hatására kezdtem el tanulni a nyelvet,még 2007-ben.Tetszik a nyelvtana,s szeretek spanyol nyelvű műsorokat nézni.
2023. aug. 5. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
Francia. Franciaország, Kanada és Kongó miatt.
2023. aug. 5. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Portugálosok! A brazil vagy az európai változat?

Spanyolosok! Az argentin vagy az ibériai változat?

2023. aug. 16. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
6: az egyenlítői guineai spanyol valtozat és kelet-timori portugál változat.
2023. aug. 16. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim válasza:
Népszerűtlen leszek, de a román..
2023. aug. 24. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
A román nagyon jó, magam is azt választottam a fenti listára szorítkozva. Szépen megőrzött néhány nyelvtani archaikus vonást latin idejéből, bár inkább a főnvek morfológiája terén. Sajnos a latin szépségét egyik sem tudja igazán pótolni, de a román más okokból igenis egy élmény, van egy plusz hozadéka. Röviden: a román a ,,mienk'', régiónk arcából ad valamit, megvan benne valami, ami minket is érint, szépen hoz a balkáni Sprachbund-ból néhány vonást, és szlávos beütései is szépek.
2023. aug. 24. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim válasza:
#9 pontosam:)
2023. aug. 24. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!