Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Vajon miért nincs olyan...

Vajon miért nincs olyan toldalékszerkezetünk, hogy -hatandó/-hetendő?

Figyelt kérdés

Elméletben lehetne:

Azt hiszem Jókai egyik művében olvastam olyat, hogy „Engedtem magát beszélhetni énvelem”


elvégezhető → El lehet, el szabad végezni (lehetőség)

elvégezhetendő → Érdemes elvégezni, de nem muszáj. (javaslat, ajánlás)

elvégzendő → El kell végezni. (kényszerűség, parancs, utasítás)


Meg tudnánk különböztetni a teendőink listáját a tehetendőink listájától. Nem lenne király dolog?

Lehet (sőt, valószínű), hogy csak nekem vannak ilyen indokolatlan igényeim a magyar nyelvvel kapcsolatban; számomra viszont nagyon is hiányzik egy ilyen köztes állapot.

Mindig is szerettem a lehető legegyértelműbben elkülöníteni a parancsot a javaslattól, tehát a „kell”-t az „érdemes”-től. Borsódzik a hátam az olyan mondatoktól, mint pl.: „Ezt így kell csinálni”.



#magyar #képzés #magyar nyelv #hatandó #hetendő
2023. okt. 8. 15:31
 1/6 A kérdező kommentje:

Miért működhetne elméletben:

- A manapság használatos -andó/-endő képzőnk az egykori jövő időnkből maradtak fenn, amelyet -and/-end jelekkel fejeztünk ki:

Hová megyendtek? → A boltba megyendünk.

- Ha van elvégezhetem és elvégezhettem, akkor simán lehet elvégezhetendem is.

- Ha pedig van elvégezhetendem, akkor létezhet elvégezhetendő is.

2023. okt. 8. 15:46
 2/6 A kérdező kommentje:

„S ettől az embertől nem várhatni

irgalmat...

„Timárnak volt szerencséje azokon az estélyeken is jelen lehetni, miket üzletbará-

tai, a pénzbárók odahaza adtak”

Azt nem tudhatni, hogy...

Mondhatni, hogy...

2023. okt. 8. 16:05
 3/6 anonim ***** válasza:
72%

Jól beszélsz. A nyelv kreatív hasznáálata fontos, és ehhez jó a gazdag olvasottságélmény is. A másik forrása ezeknek az élményeknek: más nyelvek ismerete. Ez lehet a régies magyar is, miként írod is, de jók a latin, eszperantó, lojban nyelvben, illetve a finnugor rokonaink nyelveinek ismeretéből szerzhető élmények is. Érdemes még néhány nem rokon, de szintén a szibériai nyelvareához tartozó nyelv ismerete is.


Az -and/-end igei hsználatáról viszont azt hallottam, az nem a futurum imperfectum, hanem a futurum perfectum kifejzésére volt inkább használatos.


,,Mikorra majd te megjössz a munkából, addigra én a házi feladatomat már megcsináltam lesz.''


A ,,megcsinálandom'' tehát ennek a bizonyos ,,megcsináltam lesz'' igeaspectusnak a kifejezését töltötte be.

2023. okt. 8. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
41%
Egyébként pedig érdemes egy, a magyarnál gazdagabb morfológiával rendelkező nyelv megimerése, ilyenek kifejezetten pl. egyes poliszintetikus nyelvek, mint pl. a csukcs, és az összes eszkimó nyelv. Ezekben olyan kifejezések, és annak nagyon tömör, ragok sokaságával és kombinálhatóságával kifejezhető jelentések is kódolhatóak, ami egy magyar anyanyelvű ember számára egyszerre ismerős és meglepő. Olyan élményt adnak, mintha a magyarból is ismert érdekes ragozási jelenségek egy még annál is bonyolultabb rendszer speciális megjelenései fomái lennének csak.
dec. 31. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Emésztgetem, ízlelgetem, de egyelőre nem érzem azt a jelentését, amire te gondolsz, azaz nekem az elvégezhetendő nem fejezné ki azt, amit írtál, hogy érdemes elvégezni, de nem muszáj.

Mert az -endő miatt muszáj érzésem támad, ott a feladat, amit valami miatt el kell végeznem. Nem azt közvetíti, hogy érdemes, hanem hogy kell. Továbbá a -het (hetendő) nem teszi opcionálissá az elvégzendőt, nekem ez a kettő egymást kizárja.

jan. 1. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

“a finnugor rokonaink”


Nincsenek finnugor rokonaink.

jan. 1. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!