Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért használnak a spanyolok...

Miért használnak a spanyolok annyi sok múltidőt?

Figyelt kérdés

2023. okt. 26. 08:41
 1/9 A kérdező kommentje:
Holott elég lenne egy is.
2023. okt. 26. 08:41
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Mi miért használunk tárgyas és tárgyatlan ragozást is, amikor elég lenne egyfajta is?

Mi miért használunk ikes és iktelen ragozást is, amikor elég lenne egyfajta is?

Mi miért használunk -ba és -ban ragot is, amikor elég lenne egyfajta is?


A válasz: mert ezekkel kifejezünk valamilyen plusz tartalmat.


Ugyanez igaz a spanyol "múlt" időkre is: azok is árnyalják a kijelentés jelentéstartalmát. Ők ezt igeidőkkel teszik, mi meg igekötőkkel vagy határozószókkal. Pl.:

Tegnap festettem a szobát – Ayer pintaba el cuarto. (folyamatban lévő cselekvésként tekint rá)

Tegnap kifestettem a szobát – Ayer pinté el cuarto. (komplett, lezárult cselekvésként tekint rá)

Ma kifestettem a szobát – Hoy he pintado el cuarto. (a cselekvés a még most is tartó időszakban ("ma") történt)

2023. okt. 26. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

A magyarban is létezett a régmúlt, múlt, közelmúlt. A nyelv változásával kikopott.


Olvastam. Olvastam volt. Olvasám.

2023. okt. 27. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
61%
Tehát téged zavar, hogy a spanyol a latinból származik, értem. :)
2023. okt. 27. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Nem zavar
2023. okt. 27. 16:21
 6/9 MDaniel98 ***** válasza:
Miért az angolok miért használnak annyi sok múltidőt?:) Így alakult ki a nyelvhasználatuk, ennyi.
2023. okt. 28. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

#3 meg:

Olvastam vala

Olvasám vala/volt

Olvastam legyen

Olvasni fogott

Olvasni fogott volna

Olvasni fogott vala

Olvasni foga

Olvasott lesz

Olvasand vala

...

2023. okt. 28. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

A spanyol nyelv is latin alapú. Ott - ha jól számoltam anno, - 54 féle igeragozás volt/van. Sokkal pontosabban lehet meghatározni a tényeket/állapotokat így.

Nem véletlenül hosszú ideig a matamatika a német volt, és a teológia hivatalos nyelve ma is a latin. Sokkal tömörebb, pontosabb nyelvek, mint a többi európai társa. :)

A legegyszerűbbnek az orosz tűnik -l, -la, -lo, -li.

Mi magyarok sem a ragozással, hanem a segédszavakkal fejezzük ki a múltidő különböző fokait lásd:#3, #7.

2023. nov. 2. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
49%
Nemcsak a spanyolban,valamennyi latin nyelvben,és a germán nyelvekben is több múlt idő van.Ennek a főbb oka:a cselekmények időbeli (egyszerű,folyamatos,befejezett stb.) viszonyításának kifejezése.A másik ok pedig a nyelvtani alakok képzésmódja lehetővé teszi a több igeidő használatát.A magyarban és a szláv nyelvekben valóban ezt csak segédszavakkal lehet úgy kifejezni,mint amit más nyelvek egyszerű v. összetett képzési mód alapján alkalmaznak.
2023. nov. 2. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!