Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Melyik nyelvet tartod igazán...

Chris88 kérdése:

Melyik nyelvet tartod igazán szépnek, különlegesnek a ritkább nyelvek közül?

Figyelt kérdés
A kevésbé ismert nyelvek közül van-e kedvenced? Tehát ne az olaszt meg a spanyolt írd!

#nyelv #kedvenc nyelv
jan. 6. 21:22
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
53%
Az anyanyelvemet.
jan. 6. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Szándékos Bendegúz ***** válasza:
51%

Szerintem a Magyar egy nagyon ritka nyelv.

Abban különleges, hogy nagyon jól tartja az ősi formáját.

És olyan kifejező ereje van, hogy lenyűgöző.

Olvasd el mit ír erről George Bernard Shaw

Vagy nézd meg a Magyar Linkoln videókat.

Nagyon szórakoztatóak.

jan. 7. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Az anyanyelv érdekes irány, ugyanis ez az érdeklődés továbbskálázható, bővíthető abban az irányban, ha az ember a magyar nyelvrokonai iránt kezd érdeklődni. Még ennél is tágabbra skálázható az érdeklődés köre, még ritkább nyelvek irányába, ha az ember a magyar nyelvnek nemcsak a rokonait, hanem a hozzá csak tipológiai jellegű hasonlóságokat mutató nyelveket is belevonja érdeklődése körébe.


Tárgyas és alanyi igeragozás, sőt, általában véve is a polypersonal agreement több nyelvben is létezik, nyelvrokonaiank közül pl. épp a finnben nem, de a manysiban már igen. Létezik egyéb kisnépek, pl. Szibiria ksnépei közt is, ime legyen a szibériai eszkimó, vele 1997 óta próbálok zöldágra vergődni:


Piniqunga --- szeretek (valakit, vagy általában)

Piniquten --- szeretsz (valakit, vagy általában)

Piniquq --- szeret (valakit, vagy általában)


viszont


Piniqaqa --- szeretem (őt, határozott, korábban említett dolgot)

Piniqan --- szereted (őt, határozott, korábban említett dolgot)

Piniqaa -- szereti (őt, határozott, korábban említett dolgot)


Eddig ez még bele is férne abba, amit a magyar úgy hív, hogy tárgyas vs alanyi igeragozás. De ugye magyarul van olyan érdekesség is, hogy ,,szeretlek'' (én tégedet, vagy én titeket). Az eszkimóban azonban a polypersonal agreement szinte minden kombinációbn megvan, íme:


Piniqamken --- szeretlek

Piniqaghpenga --- szeretsz engem

Piniqaaten --- ő szeret téged

Piniqaanga --- ő szeret engem


és persze mindenféle számban is kombinálva


Piniqaa --- ő szereti őt

Piniqaat --- ők szeretik őt

Piniqii --- ő szereti őket

Piniqiit --- ők szeretik őket


Ehhez jön még az szintén a magyarból is ismert jelenség, hogy az igeidők, igemódok, sőt, sok különös képző is képes az ige részét képezni


Eshasglleqamken --- Látni foglak

Mangteghaghrugllangllaghyunghitunga --- Nem akarok nagy házat építeni

Angyasqughhalgunghitukung --- Nekünk kettőnknek nincs kis csónakocskánk


De persze egyéb érdeklődési irányok is vannak: a mesterséges nyelvek

Van egy olyan mesterséges nyelv is, amely, legalábbis részben, finnugor alapú. A Tolkien regényeiben szereplő quenya nyelv született a latin és a finn ihletésére. Egyéb mesterséges nyelvek is vannak, ebből a logiai, matematikai sémákra épülő lojban érdekes, próbálkozom vele is úgy 2007 óta. Ami még érdekes lenne, az egy lgalább valamelyest európai gyökerekre épülő tiszta képírás-nyelv, ilyen pl. a Blissymbols.

jan. 7. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Magyar anyanyelvűeknek amúgy a csukcs adná meg a legtöbb meglepetést, mert nagyon sok tipológiai jelenség megvan benne, de nem egészen úgy, mint a magyarban, hanem valami bővebb rendszer speciális részeként. Ahhoz hasonló, mint amikor az ember a matematikai analízis után topológiát tanul, utána meg kategóriaelméletet, és akkor azzal szembesül, hogy ezek, legalábbis részben, rendre egyik az előzőnek az általánosítása, aminek az elébbi meg speciális esete. Persze ez durva hasonlat, sem a matematikában, sem az elébb sorolt nyelvkben nem egészen igaz, de átélt élmény szempontjából ehhez hasonlítható hozadéka van.


Steven A. Jacobson: Classroom grammar of Siberian / St Lawrence Island Yupik Eskimo. ANLC / ANLP, University of Fairbanks, Alaska. 1988.


Michael John Dunn: A grammar of Chukchi. Thesis, Australian National University, 1999.


John Woldemar Cowan: The complete Lojban language. Logical Language Group, 2016.

[link]

[link]


Blissymbols:

[link]

jan. 7. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Szándékos Bendegúz ***** válasza:

Nem a kérdésre adott válasz, de itt szeretném megemlíteni, hogy egy egyszerű magyar ember nem használja az " alanyi " és a " tárgyas" kifejezéseket.

Ezt csak a nyelvészek használják, meg a szerencsétlen iskolai tanulók, akiknek muszáj megtanulniuk ezeket , mert felelni kell nyelvtanból.

jan. 7. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Íme itt vagyunk láthatóak/hallhatóak szerető rokonaink körében tömören együtt megszólaltatva, és így teljes kontextusban sokkal jobb látni minket meg a többieket együtt:


https://www.youtube.com/watch?v=KQi-nK4Koi8


Sajnos pont a legközelebbi rokonaink, a magysik kimaradtak, de nekik szerencsére külön egész sorozatuk van:


https://www.youtube.com/watch?v=bOLGfRVNPfw&list=PLMuBFIoP0g..


a részletesebb, nyugodtabb tanuláshoz könyv:


Баландин А.Н.: Самоучитель манскийского языка


Ami meg a tisztán képírásos nyelveket illeti, erre is itt van rövid ízelítő videóban összefogva


https://www.youtube.com/watch?v=H4wRD1FX4zc


itt a videó jól kihasználja a mozgókép adta lehetőségeket a lényeg tömör érzékeltetésére.


Részletekhez

Charles K. Bliss: Semantography

ez kicsit vaskos, de szerencsére ezen túl sok bevezető anyag is van szerte a neten.

jan. 7. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm, kedves 3-as a kimerítő ismertetőt. Amúgy a világon hányan beszélik ezt a szibériai eszkimó nyelvet?
jan. 7. 20:30
 8/12 anonim ***** válasza:
800 ember él a Szent Lőrinc szigeten, és még talán 100-200 az ázsiai parton. Elvileg ugyanazt a nyelvet beszélik, de sajna a fiatalok körében nagy a nyelvvesztés. Ma írtam meg első eszkimó kommentemet, mert végre eljutottam erre a szintre, de jól már sajna inkább a 40-es korosztály fölött tudnak csak. Viszont matematikailag szép nyelv, sőt én a matematikatanulást pihenésképp épp ilyen nyelvek tanulásával próbálok kipihenni.
jan. 7. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
(Egy szent Lőrinc szigeti tanár videójához írtam egy kicsit, pár mondatot.)
jan. 7. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Bocsánat, Gambell lakossága 800, van ott még egy falu, szóval Szt Lőrinc szigeten 1450 fő is lakik.
jan. 7. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!