Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az "e" betű kétféle magyar...

Az "e" betű kétféle magyar ejtéséről felvilágosítanátok?

Figyelt kérdés

Pl ahogy van az "eper" meg az "ember" szavakban.


Leginkább az érdekelne, hogy ahol csak az egyiket ejtik, ott melyiket ejtik.

Meg hogy a jelölésük pontosan hogy is van, mert ebbe az ɛ, e, ë dologba teljesen belezavarodtam...



márc. 17. 00:17
 1/10 anonim válasza:
9%
Ilyen nincs a magyarban… ezt honnan vetted? Minden e-t ejteni kell
márc. 17. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Onnan, hogy én mindkét "e"-t használom, a barátom meg csak az egyiket, s ma hogy ezt szóvá tettem, totál összezavartuk egymást.


Elkezdtem ilyesmiket olvasni: [link]

De nemhogy segített volna, csak mégjobban összezavart.

márc. 17. 00:56
 3/10 anonim ***** válasza:
16%

Kérdezô, ha neked van második kiejtésed az “e”-re és használod, akkor tájszólással beszélsz. Ennyi.

A tótoknak is van az “a” betũre.

Ôk “á”-t mondanak.

márc. 17. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Van a"zárt" e, amit a szakszövegekben az "e"-re tett két ponttal jelölnek. Ezt a pestiek és Felső-Tiszavidékiek nem érzékelik, pl. a nógrádi tájszólásban használják. Csak akkor hallom, ha kifejezetten erre figyelek.
márc. 17. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
55%

Az országnak vannak tájai, ahol ún. kemény "e" betűvel beszélnek, pl. a Dunántúl egyes részein. Itt kiejtésben különbséget tesznek az e betűs szavakban. Az általad hozott példában "ember" szó kiejtésében az első e hangzó kiejtése "magas" képzésű (kemény, ún. fejhang), a szájat sokkal nagyobbra nyitjuk, a nyelv hátrébb és magasabban helyezkedik el, míg a második e hangzó kiejtése "laposabbra" nyitott szájjal, előrébb és alacsonyabban fekvő nyelvvel történik, így hangzásában mélyebb tónusú, lágyabb hang.

Szeged környékén "öznek", vannak szavak, ahol az e betűt ö-nek ejtik, pl. Szöged, mögmondtam. Jelölésében nincs eltérés, ez a magyar nyelvben nem használt. Hangzásában tér el egymástól a két kiejtett e.

A leghomogénebben Pest megyében ejtik az e hangzót, fonetikailag ez a legtökéletesebb kiejtés. Ezért is tudják a budapestiek azonnal felismerni a beszédben, ha valaki más vidékről származó.

Ez azonban nem jelent semmiféle alá-fölérendeltséget, mert mindenki úgy tanulja meg a kiejtést, ahogyan állandóan hallja. De ha hosszabb időn keresztül élünk egy másik közegben, előbb-utóbb átvesszük azt a kiejtési módot.

Ha a Google-fordítóban meghallgatod az e betűs szavak kiejtését, észreveheted, hogy minden e hangot ugyanolyan nyelvállásban ejt ki. És ez a tökéletes, mert abban nincs "nyelvjárási" eltérés.

márc. 17. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Az a helyzet, hogy a kétfajta e-t ejtőknek is legalább két csoportja van. Az egyik a zárt ë-t rövid é-nek ejti, a nyíltat e-nek; a másik meg e-nek ejti a zárt ë-t, és á-szerűen a nyíltat, de a "rendes" á-tól eltérően.

A zárt ë tehát mindkét esetben magasabb nyelvállású, azaz zártabb képezésű, innen ered az elnevezes.

Akik nem különböztetik meg, azok többnyire a két szélsőség között ejtik, se nem rövid é-ként, se nem á-szerűen.

márc. 17. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hasznos válaszokat. Kis érdekességképp találtam még egy ilyet is:


[link]


Mondjuk ebben a szövegben egypár helyen ë van, ahol én sima e-t ejtenék.

Én amúgy Kovászna megyei vagyok. A barátom meg Szatmár megyei.

márc. 17. 13:54
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Pedig Kovászna megyében kiválóan megfigyelhető a tájszólással beszélő székelyeken. Az "emberek" szóban nem is 2, hanem 3 féleképpen ejtik az e betűt :)
márc. 18. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

#7: Kár, hogy a linkelt oldal abból indul ki, hogy mindenki tudja, milyen hangot jelöl az ë, és ezért le sem írja a képzését és a hangzását, csak hosszú oldalakon keresztül azon siránkozik, hogy meg kéne őrizni a kiejtését…

Pedig meggyőződésem, hogy a mai magyar anyanyelvűek többsége vagy nem ë-zik egyáltalán, vagy ë-zik ugyan, de nincs tudatában, így a szótövek leírásánál igen komoly feladat lenne számukra eldönteni, hogy melyik e-re tegyenek két pontot. Nekem például, egy nem ë-zőnek, fogalmam sincs, melyik e lenne zárt a következő szavakban: cseresznye, kellemes, terep, heveder, kerevet, teker, feled, perec, szeret, elem, kebel, felesel, petrence, gereblye, szerepcsere, ereklye.

És hiába írná nekem le valaki, hogy melyik milyen e, azt nekem mind, egyesével be kéne magolnom, mert a kiejtésemre nem hagyatkozhatnék, logika meg valószínűleg nem lenne benne, hiszen abban nincs semmi, ránézésre felismerhető logika, nyelvtaniság, hogy pl. a terëm szó második e-je ë. Pont annyira adja magát, mint a papagály. Ja nem: papagáj.

márc. 18. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

9


A nem ë-ző nyelvjárások a nyelvterület északkeleti részére, nagyjából a Hernád–Tisza vonaltól keletre és Debrecentől északra, a Mezőség nagyobbik részére, továbbá Budapestre esnek.

Az ë-ző nyelvjárások a Dunától nyugatra és északra, a Duna–Tisza közén a Hernádig, a Tiszántúlon Debrecentől délre, Kalotaszeg környékén és a Székelyföld nagy részén.

(ahogy eddig utánanéztem)


Amúgy nekem is az volt a bajom, hogy nem értettem, hogy most mi melyik. A példákból kellet rájöjjek.


Bár nem hinném, hogy leírás alapján különsbéget tudna tenni a kettő közt egy olyan, aki csak egyféleképpen ejti. A barátommal az elmúlt 2 éjszakán azzal szórakoztunk, hogy én mondom az olyan szavakat, amikben mindkettő benne van, vagy az olyanokat, amelyeknél jelentésbeli különbség van a kiejtés miatt, s próbálta utánozni. Sokszor még azt se értette, hogy most mi volt a különbség. Nem megy neki a leutánzás, ha meg igen, nem érti, hogy miért.


Én érzem, hogy hol melyik van, mert tudom hogy mondanám ki. Szerintem ezért is nem tér ki erre a szöveg. Aki érti, érti, aki meg nem, annak csak az agyát sorvasztanák vele.

márc. 18. 14:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!