Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Milyen hasonlóságok vannak a...

Milyen hasonlóságok vannak a finn és a magyar nyelv között?

Figyelt kérdés

márc. 19. 02:37
 1/7 anonim ***** válasza:
47%

Vagy 10 óra hosszat repültem együtt egy finnel.

Unalmunkban póbáltunk hasonlóságot találni a két nyelv között.

Nem sikerült.

Igaz, egyikünk sem volt nyelvész.

márc. 19. 02:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Gál Gábor 2024 ***** válasza:
márc. 19. 04:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
79%
Egyszer Szlovákiában a pozsonyi villamoson megvertek 2 finn turistát, mert a kiejtés nagyon hasonlít a magyarhoz. Szerintem is a hangképzés meg kiejtés detto ugyanaz, plusz ugyanúgy használják a toldalékokat is.
márc. 19. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
29%
Mindkét nyelvet emberek beszélik.
márc. 19. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
87%
Voltam finn és észtországban is, ugye mindkettőt finn-ugornak mondják. Az észt az egy az egyben olyan, mintha magyarul beszélnének, csak kb visszafele, sokszor azt hittem észtekre, hogy magyarok hallás alapján, de amikor értelmezni is próbáltam rájöttem, hogy ja, nem. A finn sem tér el sokban hallásban. Továbbá mindkettő nyelv gendersemleges, ahogy a magyar is, európában pedig ez nem nagyon jellemző.
márc. 19. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Magánhangzóharmónia, magas és mély hangok szerint. Törökben és magyarban ehhez ajakkerektés szerinti harmónia is társul, a csukcs nyelv pedig valami egész más fonológiai szempont szerint alakitott ki magánhagzóharmóniát. A magánhagzóharmónia tehát önmagában nem egyedi az uráli nyelvcsaládra nézve, de érdekes és fontos vonás.


Néhány rag alakilag is azonos eredetű a magyarban és a finnben (pl. a birtokos rag, vagy a melléknév középfokánk -bb ragja, ez utóbbi magyarul finnül -mpi,.


Továbbá az, hogy a többes számot máshogy képezzük a birtokos személyragos főnevek esetében mnt a sima meztelen főnévi tő esetében. Konkrétan: a fiai, lányaim, kutyáid stb. birtokos személyragos főnevek többes számát nemcsak a magyarban jelöli -i többesjel, hanem a finnben is. És ez mindkét nyelvben eltér az amúgy a nem személyragozott főnevek többesjelétől (ami magyarul ugye -k: fiúk, lányok, kutyák, a finnben meg -t).


Finnben is megvannak a három irányú esetragok,és ezeken belül is a külső belső viszony elkülönítére ban/ben vs on/en/ön, ba/be vs ra/re, ból/ből vs ról/ről. Maguk a ragok azonban itt nem közös eredetűek a magyar és a finn nyelvben, ez a fejlemény tehát független anlóg fejlődés eredménye, esetleg valami mélyebben meglévő tendencia analógiás hatására alakult így.

márc. 19. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

A kezdő, duolingós élményeim szerint: finnül is csak egy szó van arra, hogy ő )tehát nincs he/she, er/sie, on/ona, stb

Magánhangzó egyeztetés ragoknál.

Eleve ragok, nem prepoziciók.

ápr. 5. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!