Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Honnan ered a női nevek a-ra...

X0 kérdése:

Honnan ered a női nevek a-ra végződése?

Figyelt kérdés
Például a magyar Wikipédia szerint a leggyakoribb 100 női név 0,7 része a-ra végződik, tehát több mint 2/3-uk, férfi névben viszont ritka: Attila, Barna, Béla, Csaba, Géza, Gyula az ismertek közül, a Soma például a ritkák közül. Az olaszoknál gyakori az a-ra végződő férfinév, így nem hiszem hogy Latin eredetű lenne: Andrea, Gianluca, stb. A görögöknél a férfinevek osz-ra szoktak végződni, a női nevek nem tudom mire. A Bibliában a zsidó nők neve viszont a-ra végződik: Éva, Mária, Magdolna, stb. bár van más is (Ráhel, Debóra, Eszter, Judit, stb.). Az oroszoknál szinte az összes női név a-ra végződik, sőt, feleség és a lány gyerekek vezetékneve is a férj vezetékneve + egy a betű a végén, viszont az Ilja férfi név. Ez gondolom a magyar -né végződésnek felel meg, Szlovákoknál -ová. Köszi.

máj. 12. 21:05
 1/2 anonim ***** válasza:
70%

https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__nyelvek_.. (#3, #7-8) - amúgy a keresztnevek enciklopédiája fent van pdf-ben a hálón.

(nem fontos, de az oroszban találtam egy nem -a-ra végződőt: Ljubov, többet viszont nem, ha van is... -- "a" képző valóban a női vezetéknévé, -na képző pedig az apai névé: Lena Ivanovna Popova - apuka vezetékneve Popov, keresztneve Ivan:))

máj. 12. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:
100%

Szerintem szokás.


Amúgy görögben a női nevek szerintem leggyakrabban é-re végződnek (Helené, Antigoné, Iszméné, Pénelopé, Athéné, Aphrodité, stb.). Úgy gondolom, hogy attól függ, az adott nyelv mit tart nőiesnek meg mit férfiasnak, meg hogy milyen kultúrkörről van szó. Pl ha szétnézünk az ősmagyar nevek között, nem találunk sok a-ra végződő nevet, amik vannak nekünk, azok szinte mind átvételek (pl a héberből, ugyebár a kereszténység brutálisan nagy hatást gyakorolt a kultúrákra, sokan szerették volna a gyereküket szentről/bibliai karakterről elnevezni)

máj. 14. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!