Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a queer, straight és a...

Mi a queer, straight és a cissexual szó magyar megfelelője?

Figyelt kérdés
2010. nov. 5. 22:42
 1/8 anonim ***** válasza:
13%

A queer a homoszexuális.

A straight a heteroszexuális.

A cissexual... hát ezt egy szóval nem tudnám, az a lényege, hogy nem transszexuálisok, tehát nem érzik úgy, hogy rossz neműnek születtek volna...

2010. nov. 5. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Igen, értem a szavak jelentését.


Szeretnék egy szót a heteróra, ami nem ennyire orvosi.

A cissexualt minden egyes mondatban körbeírni nagyon bonyolult... gondolotam hátha van valaki aki gyakrabban ír ilyenekről és tud segíteni.


A queer jelentésében viszont nagyon nem találó ez a fordítás. Ebbe beletartozik mindenki, aki gender vagy szexualitás szempontjából eltér a hagyományos modelltől. A teljesen heteroszexuális transzneműek is beletartoznak ebbe a katergóriába, meg az aszexuálisok is, szóval a homoszexuális nem fedi le a jelentését igazán.

2010. nov. 5. 23:04
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

A legutóbbi LIFT-en volt egy workshop, "Leszbikusság és fordíthatóság" címmel (nő-nő témájú könyvek fordítói, szerkesztői, stb. voltak a meghívottak, vagy pl. Judith Butler két fordítója).

Ott elég nagy egyetértés született, némi vita után, hogy a "queer" szót jelenleg nem tudjuk magyarra ültetni. És inkább várnunk kéne, pár évet.

Mert hiába, ha halaki "buzológiának" nevezi a "queer-elméletet"... de a "b.zi" szónak nincs olyan háttere, kialakulása, formálódása, etimológiája, háttere, mint a "queer"-nek; illetve nem foglalja magába az LMBT-n belül a T-t vagy a kíváncsi kategóriát és egyéb meghatározásokat (pl. "pangender").

Így aztán a "queer" maradt "kvír".


A "straight" egyértelműen "heteró"-t jelent, direkt így, rövidítve. A "gay" ellentétpárjaként.


"Cissexual"-ra még sosem hallottam rendes magyar megfelelőt. :/

2010. nov. 5. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

A straight hetero.


A queert en sem forditanam homoszexualisnak, hiaba ezt jelenti. Valahogy ebben a szoban tobb van annal. Ha nem lenne, akkor nem alakult volna ki a gay, homosexual. fag stb szavak mellett. Alt. ezeknel a kulonbseg abban van, hogy a beszelo pozitiv vagy negativ ertelemben hasznalja es milyen fokig.


Szerintem a cissexualt pedig a magyarban vegul cisszexualisnak fogjak atvenni, ahogy a transsexualt sem ertelmeztek, mivel egy szoban ezeket nem lehet visszaadni, de ahogy elterjed a nyelvben, az emberek az ertelmet is tarsitani fogjak hozza epp, mint a transszexualishoz, ezert nem kell majd magyarazni, hogy mit jelent es a szoban visszaadni, hogy mire utal.

2010. nov. 10. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
39%
Egyebkent a queernek van egy "furcsa, kulonc" jelentese is. Nekem mikor azt mondja vki, hogy queer, akkor egy ilyen outcast ugrik be, aki nem tud beilleszkedni. Tehat rajta latszik a nemi hovatartozasa, ezert frusztralt vagy kikozositik, de egy homosexual vagy gay nem biztos, hogy evidens, hogy meleg. En ebben latom a kulonbseget. Es nem akarok megbantani senkit, de nekem errol a queer szorol a weirdo jut eloszor eszembe, szoval mindenkepp egy furcsa, feltuno jelenseg, aki queer.
2010. nov. 10. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

cissexual helyett most már (jé! 2010-es kérdés! :)) inkább olyat lehet látni, hogy cisgender. mert a "gender" = valakinek a nemi identitása

(sex = biológiai nem, gender = nemi identitás, gender expression = nemi kifejezésmód, orientation = vonzalom)


jelenleg úgy mondják:

cisznemű <-> transznemű

2013. aug. 11. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

egyébként az is jé, hogy a 3. válaszoló én vagyok XD azóta kicsit okosodtam, mármint többfelé jártam, szétnéztem mindenféle közösségben, transz* emberek között is mozgok.

na meg olvasd el ezt, ha érdekel:

[link]

2013. aug. 11. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
100%

Cissexual lényegében a transsexuális ellentéte. Vagyis cissexualis az, aki lányként született és lánynak is érzi magát. Tehát nincs gondja azzal a nemmel ami neki jutott. Ha úgy vesszük, ez a "normális".

Straight az a heterosexualis. Szóval a veled ellentétes nemű személyekhez vonzódsz teljes mértékben.

A queert igazából én sem igazán tudtam még megérteni, de én úgy értelmezem, hogy ebbe a kategóriába azok tartoznak akik nem teljes mértékben heterosexualisak, és nincsenek is 100%-ban megelégedve a biológiai nemükkel. Tehát például tegyük fel, hogy valaki aki lányként született nem érzi magát teljesen lánynak, de transzneműnek sem mondaná magát. Szóval olyan köztes, viszont meglehet állapítani ránézésre hogy ő lány, viszont vannak fiús vonásai (pl. a haja, ruhái vagy más). Eközben, egyáltalán vagy nem teljesen vonzódik a fiúkhoz, hanem csak a lányok vagy a lányok is tetszenek neki. Tehát meleg vagy bisexualis. Szóval a queerek valamiért különösnek érzik magukat a nemük és a sexualitásuk terén is, úgy gondolják valahogyan mindkét téren eltérnek az úgymond "normálistól".

2018. dec. 22. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!