Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Német szórend? Ha egy mondatot...

Német szórend? Ha egy mondatot KATI szórendű szóval kezdek, de közben belekerül egy "und", akkor az "und" után egyenes szórenddel folytatom avagy KATI végig?

Figyelt kérdés
2011. febr. 13. 11:17
 1/8 anonim ***** válasza:
Ezt így nemigazán tudom. Elmondanád, hogy milyen mondatra gondolsz?
2011. febr. 13. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:
ahogy én értelmeztem a kérdésed, úgy az und után egyenes szórend van. de tény és való hogy nem egészen értem a kérdést a mondatod nélkül...
2011. febr. 13. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:
80%

Szerintem KATI van végig.

pl: Ich habe keine Hausaufgabe gemacht, weil ich sehr müde war und keine Lust dazu hatte.

2011. febr. 13. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:
az utolsó válaszolónak van igaza (ha az ő mondatát nézzük akkor mindenképpen) :D
2011. febr. 13. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:

"und" után akkor van egyenes szórend, ha utána egy másik mondatrészt kezdesz (nem pedig felsorolod a tevékenységeket stb.).

előző voltam)

2011. febr. 13. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Teljesen igazuk van, én is ezt akartam írni.
2011. febr. 13. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Az "und" kötőszó összekapcsolhat két főmondatot (akkor főmondati szórend áll), és két mellékmondatot, akkor mellékmondati szórendet kell alkalmazni.

Pl.: Wir können heute nicht ins Konzert gehen, weil wir den ganzen Tag gearbeitet haben, und jetzt sind wir müde. Itt beékeltünk egy "weil"-lal kezdődő mellékmondatot, de az "und" két főmondatot kapcsol össze: "Wir können heute..." und "jetzt sind wir... vagy: wir sind jetzt..."

De sokkal jobb, ha ilyenkor két mellékmondatot kapcsolunk össze:

"Wir können heute nicht ins Theater gehen, weil wir den ganzen Tag gearbeitet haben und (weil wir) jetzt müde sind."

"Und" után nem kell megismételni sem ugyanazt az alanyt, sem ugyanazt a kötőszót (itt "weil-t"), sem ugyanazt a módbeli segédigét, de attól ez még mellékmondat.

2011. febr. 13. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! Nagy segítség volt! :)
2011. febr. 18. 23:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!