Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a véleményetek azon -szerin...

Mi a véleményetek azon -szerintem terjedő- nyelvi hanyagságról, melynek eredményeképpen pl. : a -ban, -ben végződésű szavakat sokan -ba, -be végződésűként használják vagy a "tényleg" szavunkat "télleg"-nek ejtik?

Figyelt kérdés
De még lehetne sorolni. Számomra a legelkeserítőbb az egészben, hogy médiában dolgozók (pl. elismert és közismert műsorvezetők) sem képesek megfelelően beszélni. Bár szerencsére ők inkább csak a -ban, -ben és -ba, -be terén hibáznak. Viszont ellenpélda is van, nem túl színvonalas műsorokban, pl.: BK vagy VV amikben majdhogynem mindig "télleg"-et mondanak tényleg helyett. Lehet, hogy én nem figyeltem eddig erre különösebben, de mintha pár hónapja, 1 éve még normálisan mondták volna az emberek a tényleg szavunkat. :D
2011. márc. 2. 02:32
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
62%

A "tényleg - télleg" még nem tűnt fel, figyelni fogom :)

Viszont a ban-ben helyett a ba-be engem zavar, de engem minden ilyen alap helyesírási dolog zavar, mert úgy gondolom, van annyira szép a mi nyelvünk, hogy meg lehet tanulni

2011. márc. 2. 03:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
26%
Az a véleményem, hogy ez természetes. A nyelv nem egy állandó dolog, egyfolytában változik. Bár a magyarra ez nem annyira jellemző, mint mondjuk az angolnál, de azért itt is megvan ez a folyamatos változás.
2011. márc. 2. 05:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
75%
A nyelv valoban valtozik es letezik tobbfele kiejtes. Ezzel nem is lenne baj, de a magyarban teljes mertekben masra hasznalt a -ba, -be es -ban, -ben. Tehat ezeket nem szabadna osszekeverni, mert felreertest okozhat. Persze mindenki hibazik, de arra kellene torekedni, hogy a leheto leghelyesebben beszeljunk. Sokakat abszolut nem erdekel, hogy hogy beszelnek. Szoval a lustasaggal van a gond elsosorban...
2011. márc. 2. 05:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
42%
Ha az iskolában már az első években megtanítanák a helyesírást,akkor nem lenne ennyi hiba. Akit megtanítottak,az akár mennyire siet,nem fog helytelenül írni és beszélni.
2011. márc. 2. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
55%

Engem az zavar, hogy a Budapesten járatos regionális köznyelvről azt hiszik, hogy az a standard nyelvváltozat. Ennek hatására szinte egész Magyarországon elterjedt a hus, hiradó, hüs, husz stb. kiejtés. Semmi sem bántja annyira a fülemet, mint ezek a magánhangzó-rövidítések.

A szemem legjobban a mien, nagyoooon és társaik bántják. A télleg és az irányhármasság keverése is szörnyű, iagazad van.

2011. márc. 2. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
75%

A tényleg-télleg inkább csak a "fülemet zavarja". Rossz hallani, de a tény, hogy bizonyos szavak megváltoznak nem zavar, hiszen - mint előttem is írták - a nyelv változik, és ez teljesen természetes.


A -ba, -be, -ban, -ben már sokkal inkább zavar mivel eltérő a jelentésük és így már nem csak egyszerű nyelvi változás, hanem "információvesztés"...


Megj.: Egyébként - mindamellett, hogy bizonyos szavak rossz használata rettenetesen zavar - én alapvetően liberális vagyok a nyelvi változásokkal. Addig, amíg a nyelv ugyanolyan érthető és kifejező marad, addig had változzon. :)

2011. márc. 2. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
69%
Szerintem nem tudják hogyan kell pontosan ejteni,mert másképp írjuk másképp ejtjük.És nem akar bunkónak tűnni-pedig ígylett az.A nyelv változás pedig jelentésileg szokott változni,nem helyesírásilag. Pl:magányos-magános.
2011. márc. 2. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
47%

A kiejtés még a legkevesebb, sietségünkben, vagy esetleg kisebb nyelvbotlás, stb miatt a "télleg" hangzás szerintem teljesen helytálló. Főleg, amikor direkt, kihangsúlyozva mondják így bizonyos helyzetekben, nincs vele semmi gond. Ott a "színpad" szavunk, az n inkább m-nek hangzik a köznyelvben.

A -ba, -be viszont engem is zavar kiejtésben is, mert teljesen mást jelöl. Ahogyan a magánhangzók nem megfelelő használata (pl. a alma - leginkább együgyűeknél jellemző), a manapság divatos, nyávogós, angol és magyar eltorzítása (megyünk shoppingolni, puszcsi, köszcsi, szercsi...), de az -e kérdőszócska nem megfelelő használata is borzasztóan tud zavarni, a környezetemben alig van olyan, aki helyesen használja. (A kérdőszó mindig az ige után áll, kötőjellel, nem helyes az, hogy "nem-e megyünk...") De zavar még a "deviszont" is, akár egyben, akár külön írná le az illető, ez helytelen. Vagy de, vagy viszont.


Ám a kiejtésnél ott a tájszólás, vagy esetleg bármi hiba miatt a rossz hangzás, tehát ez kevésbé gond. A gond az, ha már leírni is így írják le.


Ja igen, egy dolog még borzasztóan bántja a fülemet: "nincsennek"... sajnos legtöbbször párom is így mondja, de ahogy kimondta, vissza is vonja, mert erre ugrom... 1 db "n" betű (azaz 3 összesen) az a szerencsétlen "nincsenek" szó, miért kell duplán mondani?...

2011. márc. 2. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
71%

08:41


"Ja igen, egy dolog még borzasztóan bántja a fülemet: "nincsennek"... sajnos legtöbbször párom is így mondja,"


Igazán nem értem mi bajod ezzel. Az én párom is így mondja, ha neki kell letakarítani a kanapét: Nincs ennek a macskának túl sok szőre? :) Szerintem ez így teljesen jó :)

2011. márc. 2. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
96%
Engem baromira idegesít pl, az, hogy idejét sem tudom szinte mikor láttam a "milyen" szót rendesen leírva, mindig "mien"-nek írják, vagy pl a tizenévesek között terjedt el, hogy "W"-t használnak "V" helyett. De a "nemtom" és társai is zavaróak. Persze a nyelvnek frissülnie kell, új szavakkal, szabályokkal...de ez nem a nyelv modernizálódása, hanem az elkorcsosulása!
2011. márc. 2. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!