Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a németben a LEGFONTOSABB...

Mi a németben a LEGFONTOSABB táblázatok (minden) amit kell tudni mindenféle mondat összerakásához?

Figyelt kérdés

tudom hogy most majd támadtok hogy sok van,de tényleg csak legfontosabb táblázatok pl.feltételes mondatnál felszólítónál...a hímnem nőnem...

ja és hogy mondjuk van a kati szórend ezt mikor alkalmazhatom és milyen szórendek vannak még

vannak könyveim és nagyon régóta tanulom a németet:D szóval tudnom kéne csak nem szeretem ezért sosem érdekelt most viszont rászántam magam... csak a könyvekbe mindent olyan részletesen írnak le...szóval csak tömören ezeket a dolgokat valaki segítene nekem összeszedni?


2011. márc. 28. 17:42
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

Feltételes mód:

Feltételes jelen:

Ma már szinte minden igét "würde + infinitiv"-vel fejezünk ki.

Kivéve az időbeli és módbeli segédigéket: sein (wäre), haben (hätte), werden (würde), müssen (müsste), können (könnte), dürfen (dürfte), + a möchte

Ezen kívül még a következő igék Konjunktív Präteritumát használjuk: gehen (ginge), kommen (käme), wissen (wüsste), lassen (ließe), stehen (stände)

A többi "würde" + Infinitív: Ich würde jetzt gern schlafen. (Most szívesen aludnék). Er müsste mehr lernen. (Többet kellene tanulnia.) Er würde mehr lernen, aber er kann nicht, weil er arbeiten muss. (Többet tanulna, de nem tud, mert dolgoznia kell.)

Feltételes múlt:

"hätte" vagy "wäre" + Partizip Perfekt

Wenn ich mehr Geld gehabt hätte, wäre ich nach Griechenland gefahren. (Ha több pénzem lett volna, Görögországba utaztam volna.) Wenn es kalt gewesen wáre... (Ha hideg lett volna...)

Ha van módbeli segédige is, akkor mindig "hätte + a főige infinitív alakja + a segédige infinitív alakja"

Das hättest du wissen müssen. (Ezt tudnod kellett volna.)

Mellékmondatban ilyenkor a "hätte" megelőzi a két infinitívet:

Wenn ich nach Griechenland hätte fahren können, wäre ich sehr glücklich gewesen. Ha Görögországba utazhattam volna, nagyon boldog lettem volna.

2011. márc. 28. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:

Felszólító mód!

Minden személyben képezhető.

1. Egyes szám első személyben csak kérdő alakban és mellékmondatban fordul elő.

Képzése: "sollen" segédigével:

Pl.: Soll ich dir helfen? (Segítsek neked?)

Sie sagte, dass ich ihr helfen soll. (Azt mondta, segítsek neki.)

2. személy:

Képzése: elmarad a "du" és az "-st" Umlaut nincs!

(du gehst schlafen) Geh schlafen! (Menj aludni!)

Schlaf gut! (Aludj jól!)

(du siehst) Sieh es dir mal an! (Nézd csak meg!)

3. személy:

"sollen" segédigével:

Jöjjön haza! Er soll nach Hause kommen.

4. Többes szám első személy:

a)Szórendi cserével

Gehen wir in den Park!

b)"lassen" igével:

Lass(t) uns schlafen gehen! (Menjünk aludni!)

c) Wollen wir ins Kino gehen? (Menjünk moziba? - Menjünk!)

d) Sollen wir das übersetzen? (Fordítsuk ezt le? Fordítsátok!)

5. Többes szám 2. személy:

Elmarad az "ihr"

Kinder, geht schlafen! (Gyerekek, menjetek aludni!)

6. Önöző alak:

a) Szórendi csere:

Nehmen Sie bitte Platz! vagy: Setzen Sie sich bitte!

(Foglaljon helyet! vagy: Üljön le kérem!)

b) Udvarias változat:

Wollen Sie bitte den Anmeldeschein ausfüllen! (Legyen szives töltse ki a bejelentőlapot!)

Wollen Sie bitte.....

2011. márc. 28. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:

FŐMONDATI SZÓREND

/ \

EGYENES FORDÍTOTT

alany - állítmány állítmány- alany


Példa az egyenes szórendre:

1. Az egyrészes állítmány a második helyen áll.

Wir gehen in die Stadt. (Megyünk a városba.)


2. Ha az állítmány legalább két részből áll, akkor a két állítmányi rész a német mondatra jellemző keretet alkot. A ragozott állítmányi rész a második helyen áll, a ragozatlan rész a mondat végén.


Wir sind in die Stadt gegangen. (Bementünk a városba.)


Der Vater hat seinem Sohn gestern einen Computer geschenkt. (Az apa a fiának tegnap egy számítógépet ajándékozott.)


1. A mondatkeret előtt balra bármelyik mondatrész állhat, de mindig csak egy, amit éppen ki akarunk emelni. Ha az alany nem itt áll, akkor többnyire az állítmány utáni helyre kerül, tehát a harmadik helyre, vagyis a mondatkereten belül az alanyé az első hely.


Seinem Sohn hat der Vater gestern einen Computer geschenkt.


2. Azonban gyakran megelőzi az alanyt egy időhatározó vagy helyhatározó. Erre főleg a hírekben és beszámolókban találunk példákat.


Auf der Autobahn Frankfurt-Köln hat sich gestern ein schwerer Verkehrsunfall ereignet.

(A Frankfurt-kölni autópályán tegnap súlyos közleke-

dési baleset történt.)


A határozószók szokásos sorrendje a német mondatban a mondatkereten belül:


1. Időhatározó (Mikor? Mióta? Meddig? Milyen gyakran? Mennyi ideig?)

2. Okhatározó (Miért? Milyen okból?)

3. Módhatározó (Hogyan? Milyen módon? Mivel?)

4. Helyhatározó (Hol? Honnan? Hova?)


Természetesen elég ritkán fordul elő mindegyik egyszerre egy mondatban.


Mein Bruder schickt morgen seiner Freundin zu ihrem zwanzigsten Geburtstag mit Kurier ein Geschenk nach Hause.

(A bátyám holnap a barátnőjének a huszadik születés-

napjára futárral egy ajándékot küld haza.)



morgen – időhatározó


zu ihrem zwanzigsten Geburtstag – okhatározó


mit Kurier – módhatározó


nach Hause - helyhatározó

2011. márc. 28. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:

A feltételes módot, a felszólító módot és a szórendet nagyon röviden és tömören írtam le neked. Természetesen nagyon hiányosan, mert azt kérted, hogy ne legyen hosszú, csak a lényeg.

Mi kellene még? Ja, egy áttekintés a mellékmondatokról.

2011. márc. 28. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:

PÉLDÁK AZ EGYES MELLÉKMONDATTÍPUSOKRA


1 ALANYI MELLÉKMONDAT (ki? vagy mi?)


Az alanyt fejezi ki mondat formájában:


- Es freut mich sehr, dass du da bist. (kijelentő mondat) Nagyon örülök, hogy itt vagy

- Es ist fraglich, ob er kommt. (eldöntendő kérdő mondat) Kérdéses, hogy jön-e.

- Es ist noch ungewiss, wann sie kommen. (kérdőszavas Még bizonytalan, mikor jönnek.

kérdőmondat)


2 TÁRGYI MELLÉKMONDAT: (kit? mit?)


Ich verstehe, dass du morgen nicht kommen kannst. (kijelentő) Megértem, hogy holnap nem tudsz jönni.

Ich weiß nicht, ob er morgen kommt. (eldöntendő kérdő) Nem tudom, jön-e holnap.

Ich weiß nicht, wann er kommt. (kérdőszavas kérdő mondat) Nem tudom, hogy mikor jön.


3 CÉLHATÁROZÓI (milyen célból?)


Meine Freundin kommt zu mir, damit ich ihr die gramma- tischen Regeln erkläre. A barátnőm eljön hozzám, hogy elmagyarázzam neki a nyelvtani szabályokat.

Meine Freundin kommt zu mir, um mir die grammatischen Regeln zu erklären. Eljön hozzám a barátnőm, hogy elmagya-rázza nekem a nyelvtani szabályokat.


4 OKHATÁROZÓI (milyen okból?)


Sie konnte nicht kommen, weil sie krank war. (milyen okból?) Nem tudott eljönni, mert beteg.


5 IDŐHATÁROZÓI (mikor, mióta, meddig, mennyi ideig?...)


Nachdem wir alle Hausaufgaben erledigt haben, gehen wir spazieren. Miután minden házi feladatot elvégeztünk,

elmegyünk sétálni.



6 MÓDHATÁROZÓI (hogyan?)


Sie spricht Deutsch besser, als ich gedacht habe. (hogyan?) Jobban beszél németül, mint gondoltam.


7 HELYHATÁROZÓI (hol? hova? honnan?)


Wir fahren im Sommer dorthin, wohin ich schon immer gerne reisen wollte. Nyáron oda utazunk, ahova már mindig el akartam utazni.


8 FELTÉTELES MELLÉKMONDAT


Wenn sie käme, würde ich mit ihr die Reise besprechen. Ha jönne, megbeszélném vele az utazást.


9 MEGENGEDŐ MELLÉKMONDAT


Obwohl sie krank war, blieb sie nicht im Bett. Bár beteg volt, nem maradt az ágyban.


10 JELZŐI MELLÉKMONDAT


Leggyakrabban a vonatkozó névmással kezdődő jelzői mellékmondatot (vonatkozó mellékmondat) használjuk.


Der Wagen, den ich gekauft habe, gefällt meinem Freund nicht. A kocsi, amit megvettem, nem tetszik a bará- tomnak.

2011. márc. 28. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

A mellékmondati szórend:

Olyan mint az egyenes főmondati szórend, azzal a különbséggel, hogy az állítmány ragozott része nem a második helyen áll, hanem a mondat végén.

Ha az állítmány két vagy többrészes (igei blokk), akkor az igei blokk a mondat végén áll, de azon belül kétféle szórendet használunk.

Ha Perfektben vagy Plusquamperfektben módbeli segédige van, akkor az igei blokkon belül a ragozott ige nem a végén áll, hanem megelőzi a két ragozatlant.

Pl.: Nachdem er nicht HAT mitkommen können, fuhr ich allein. (Miután nem tudott velünk jönni, egyedül utaztam.)

Futurban mindkét szórend használható:

1. Da er nicht mitkommen können WIRD, fahre ich allein. (Mivel nem tud velem jönni, egyedül utazom.)

2. Da er nicht WIRD mitkommen können, fahre ich allein.

2011. márc. 28. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
Mire van még szükséged?
2011. márc. 28. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Tanár vagy?:D vagy csak nagyon jó németes?..na mindegy nagyon szépen köszönöm hogy szántál rám időt:) a lényeg most már megvan,valahogy ezeket megtanulom "használni"!

még annyi kérdésem lenne hogy ezek a végződések hogy vannak himnem nőnem.... hogy mondjuk meiner meinem vagy deines deinem milyen táblázat jó erre amit betudok magolni h mikor kap -es -en -em ...végződéseket ezekből is csak a fontosabbakat amiket gyakran kell használni,ebben még segítenél nekem?

2011. márc. 28. 21:43
 9/17 anonim ***** válasza:
Kedvesem, nagyon szívesen segítek még neked, de remélem, nem haragszol, ha csak holnap, mert én már nagyon idős vagyok, és fáradt. Még meggondolom, mi lenne neked nagyon fontos. Örülök, hogy tudtam segíteni egy kicsit.
2011. márc. 28. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

A determináns ragozása:

alanyeset: der

tárgyeset: den

birtokose. des

részes e. dem


Ugyanígy ragozzuk: dieser, diese, dieses

jeder, jede, jedes

jener, jene, jenes

solcher, solche, solches

welcher, welche, welches

mancher, manche, manches

aller, alle, alles

derjenige, diejenige, dasjenige

derselbe, dieselbe, dasselbe

2011. márc. 29. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!