Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a németben a LEGFONTOSABB...

Mi a németben a LEGFONTOSABB táblázatok (minden) amit kell tudni mindenféle mondat összerakásához?

Figyelt kérdés

tudom hogy most majd támadtok hogy sok van,de tényleg csak legfontosabb táblázatok pl.feltételes mondatnál felszólítónál...a hímnem nőnem...

ja és hogy mondjuk van a kati szórend ezt mikor alkalmazhatom és milyen szórendek vannak még

vannak könyveim és nagyon régóta tanulom a németet:D szóval tudnom kéne csak nem szeretem ezért sosem érdekelt most viszont rászántam magam... csak a könyvekbe mindent olyan részletesen írnak le...szóval csak tömören ezeket a dolgokat valaki segítene nekem összeszedni?


2011. márc. 28. 17:42
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

Határozatlan névelő ragozása:

hímnem:

A.e. ein

T.e. einen

B.e. eines

R.e. einem


Semleges n.

A.e. ein

T.e. ein

B.e. eines

R.e. einem


nőnem:

A.e. eine

T.e. eine

B.e. einer

R.e. einer


Így ragozzuk még: kein(e), és az összes birtokos némást:

mein(e), dein(e), sein(e), ihr(e)

unser(e), euer(eure), ihr(e)


Az "ein" kivételével a többinek többes száma is van:

A.e. meine

T.e. meine

B.e. meiner

R.e. meinen


Hogy mikor milyen esetet használunk: a mondatbeli szereptől, elöljárószók vonzatától és az igevonzattól függ.

Majd folytatom.

2011. márc. 29. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:
Először is elnézést kérek amiért letegeztem:) és köszönöm szépen ezt a sok segítséget!
2011. márc. 29. 13:57
 13/17 anonim ***** válasza:

Kedvesem, tegezzél csak nyugodtan, nekem ez tetszik, mert akkor fiatalabbnak érzem magamat.

Amit most leírok neked, az a melléknévragozás. Úgy tanultátok, hogy "erős, gyenge, vegyes", igaz? És táblázatok, nem? Mindezt felejtsd el!

Csak arra kell fogyelned, hogy mi áll a jelzői (tehát a főnév előtt álló) melléknév előtt. És meg kell jegyezned három mondatot, aztán semmi táblázat, semmi erős, gyenge, vegyes ragozás!

Figyelj jól:


1. HA A JELZŐI MELLÉKNÉV ELŐTT DETERMINÁNS ÁLL(ezeket leírtam neked akkor, amikor a határozott névelő ragozását, a dieser, jener, mancher, stb...ezeket tudni kell!), AKKOR A MELLÉKNÉV EGYES SZÁM ALANYESETBEN "-E", A TÖBBI ESETBEN (többes szám minden esetében is) "-EN" ragot kap.

2. HA A MELLÉKNÉV ELŐTT NEM ÁLL DETERMINÁNS, AKKOR A MELLÉKNÉV "LESZ A DETERMINÁNS" (ez azt jelenti, hogy felveszi annak végződéseit.)

Itt még azt kell megjegyeznem, hogy a determinánsok első csoportja (der, die, das, dieser, diese, dieses, meg a többi) mind egyesszámban, mind többes számban determinánsok.

Míg a második csoport "ein/e/, kein/e/" meg a birtokos névmások "mein/e/" meg a többi, egyes szám alanyesetben nem determinánsok, tehát rájuk a második mondat vonatkozik. A többi esetben már ezek is determinánsok, tehát ugyanúgy ragozzuk őket, mint a "der, die, das"-t.

Példa is kell:

Alanyeset: der schönE Mantel, das neuE Buch, die dickE Frau

Tárgyeset: den schönEN Mantel,

Részes eset:im (in dem) neuEN Buch,

Többes szám alany: die dickEN Frauen stb.


"ein" alanyesetben nem determináns, mert hímn. és seml. nemű főnevek előtt egyformán "EIN" áll, (nincs se "R" se "S" végződés), ezért itt a melléknév "lesz a determináns": Ein schönER Mantel, ein neuES Buch

(Nőnemben ilyen különbség nincsen)


A harmadik mondatra tulajdonképpen nem is lenne szükség. Az csak megkönnyíti a gondolkodást bizonyos helyzetekben.

Ha a determináns "EN"-re végződik, akkor a melléknév is mindig "EN"-re fog végződni.

Pl.: einEN schönEN Mantel (MINDIG!)

Ha a determináns "E"-re végződik, akkor a melléknév egyes számban "E"-re, többes számban "EN"-re végződik.

Pl: einE dickE Frau (egyesszám)

diE dickEN Frauen (többes szám)


Ezt egyszer türelmesen és figyelmesen át kell tanulmányoznod, és meglátod, milyen egyszerű.

Írd meg, hogy megértetted-e.

Üdvözlettel: tanárnő

2011. márc. 29. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

És még elfelejtettem leírni példákat arra, hogy az anyagnevek, amelyek determinánsok nélkül is állhatnak, milyen végződéseket kapnak. Olyanokat, mint a határozott névelő, ha ott lenne. De nincs ott, ezért azt a végződést a melléknév veszi fel.

Pl: warmE Speise (melegétel) (mert die Speise)

aus weichEN Stoffen (puha anyagokból - többes részes - dEN)

starkER Kaffee (erős kávé, mert dER Kaffee)

aus hartEM Metall (kemény fémből, mert részes eset: dEM)

2011. márc. 29. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:
Nagyon hálás vagyok,már leírtam mindent a füzetembe,és nekiálltam tanulni,így sokkal érthetőbbnek találtam ,mint az a rakás táblázatszerű szabály,most fogok vizsgázni májusban németből azért volt ilyen sürgős,minden évben más tanárunk volt és egyiknél sem tanultunk nyelvtani részt rendesen csak egy két anyagot! nagyon szépen köszönök mindent még egyszer!
2011. márc. 31. 20:26
 16/17 attila szatmari válasza:
nagy segitsegunkre volt nekunk is.szepen ,egyszeruen ,erthetoen magyaraz.
2013. jún. 26. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim válasza:
Én is köszönöm a magyarázatot, jó volt átismételni a nyelvtant.
2022. márc. 19. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!