Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Német: mi a különbség e kettő...

Német: mi a különbség e kettő között?

Figyelt kérdés

"Sie hat mein Herz gebrochen."

"Sie hat mir das Herz gebrochen."

Ez a második mondatban lévő szerkezet hogyan használatos? Mert azt tanultam "sich"-es igéknél, hogy így mondják:

"Ich wasche mich." - "Mosakodok."

"Ich wasche mir die Hände." - "Mosom a kezeimet."

Ezt azért írtam le, mert látom, hogy ugyanez a szerkezet van itt is, de akkor mi a különbség? Ha úgy akarnám mondani, hogy E/3. a "tárgy", akkor "Ich habe nie ihr das Herz gebrochen."/"Ich habe nie ihr Herz gebrochen."?


2011. ápr. 25. 19:20
 1/5 anonim ***** válasza:
Lényegében semmi, talán stilisztikai. (dativus ethicus??)
2011. ápr. 25. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
59%

Nekünk nemzetiségi gimiben azt mondta az ofő, hogy a 2. verzió németesebb, ők inkább így használják, de természetesen mindkettőt értik.

"Ich habe nie ihr das Herz gebrochen." -- ez nem tűnik elsőre helyesnek, talán csak szórendi a hiba, sztem így jobb talán: Ich habe ihr das Herz nie gebrochen. De ebben az esetben meg mintha jobb lenne a másik általad írt változat. Az tuti, hogy helyes. (Én kétes esetekben mindig azt használom, ami egyszerűbb / tutira helyes.)

Egy németes egyetemista. :)

2011. ápr. 25. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
A második kicsit erősebb kifejezés.
2011. ápr. 25. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
A kettő között nincs egyáltalán semmilyen stilisztikai különbség sem, egyik "sem erősebb" a másiknál, egyik sem "németesebb" a másiknál. A különbség kizárólag nyelvtani, tartalmilag teljesen "egyenrangú", mindkettő "németes".
2011. ápr. 26. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Amihez hasonlítható:

Ich wasche mir die Hände.

Ich wasche meine Hände.

Az "Ich wasche mich" nem tartozik ebbe a problémakörbe.

A "sich waschen" azt jelenti, hogy "mosakodni". A cselekvés az alany teljes egészére irányul.

Ha annak csak egy részére irányul, mondjuk mosom a kezemet, akkor a "sich" részes esetét használjuk, ami az első személyben "mir".

A harmadik személyben ilyen különbség nincs. "Er wäscht sich." "Er wäscht sich die Hände."

2011. ápr. 26. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!