Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Helytelen? Vagy helyes, de...

Helytelen? Vagy helyes, de ritkán használják?

Figyelt kérdés

A jönni ige 'jösztök' alakja helytelen? Nyíregyházi vagyok, itt mindenki így mondja, de máshol már nemegyszer kioktattak miatta (pedig én sosem szoktam kiigazítani mások tájszólását. Egyébként ezt az egyet leszámítva az én beszédemen sem lehet érezni, hogy szabolcsi vagyok.).

Ha feltételezzük, hogy a magyar nyelvben van egy kis logika, akkor elvileg más szám ugyanolyan személyben marad az ige töve, nem? Tehát: én jöVök, mi jöVünk; te jöSSZ, ti jöSZtök, ő jöN, ők jöNnek. Vagy rosszul gondolom?


2011. jún. 8. 22:08
 1/5 anonim válasza:
2011. jún. 8. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Semmi gond nincs vele.

Olyan, mint a " gyün ".

Nyilván pl. a híradóban, vagy egy sajtótájékoztatón nem fogják így mondani, hanem " jöttök ", de ne szégyelld a tájszólásod, mert ettől lesz ízes, színes a magyar nyelv. :)

2011. jún. 8. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim válasza:

a nyelvjárások szavai nem helytelenek

furcsa azok számára, akik nem ismerik, nem szokták meg

2011. jún. 8. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Nekem miskolci ismerősöm mondja mindig így és itt úgy veszem észre, mindenkinek bántja a fülét.
2011. jún. 9. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
20.20, szerintem azért nem olyan, mint a "gyün". A jösztököt, szoktam használni, de olyat, hogy gyün, sosem használnék (azt már én is kicsit erősnek tartom.)
2011. jún. 13. 21:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!