Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi lenne az akadálya annak,...

Mi lenne az akadálya annak, hogy minden országban az iskolások elkezdjenek eszperantóul tanulni kötelező jelleggel?

Figyelt kérdés
Nem lenne jobb? Az angolnál biztos sok embernek könnyebb lenne és az angolt nem feltétlenül ütné ki. Tudom, hogy a világban nem úgy megy, hogy az valósul meg, ami a leginkább "fair" lenne, hanem az érdekek irányítanak mindent, de ez mondjuk kinek az érdekével ütközne?
2011. júl. 10. 18:23
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
93%

Sok millió amerikai érdekével, akiknek eszük ágában sincs idegen nyelvet tanulni.

Mellesleg engem sem vonz egyáltalán, hogy eszperantóul tanuljak. Sokkal izgalmasabbak az élő nyelvek. Azonkívül, mivel mesterséges nyelv, az eszperantónak megvannak a korlátai. A szókincse is csak hétköznapi szinten lett kidolgozva, ami a különféle szakmai értekezésekhez nem feltétlenül elég.

2011. júl. 10. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 A kérdező kommentje:

Nem tudom, mennyire ismered a nyelvet, de egy kicsit merészen nyilatkozol róla. Szögezzük le, nem vagyok aktivista, csak hobbiszinten foglalkozok vele. De mindenesetre tudományos szempontból az eszperantót élő nyelvnek tekintik. Még élőbb lenne, ha megvalósulna az, amiről a kérdésem szól, de én is úgy gondolom, hogy már most is az. Hiszen, gondolj bele, anyanyelvi beszélői is vannak. Az egyetlen sajnálatos tény, hogy valóban nincs túl sok aktív beszélője.

A korlátairól meg annyit, hogy talán valóban nincs magfizikáról eszperantó nyelvű irodalom, de a szépirodalma elég kiterjedt, amennyire én tudom. Ráadásul nagyon "alkalmazkodó" nyelv, a sok-sok különféle képzőnek kösönhetően bizonyos dolgokat sokkal egyszerűbben és logikusabban lehet kifejezni vele, mint a természetes nyelvekben, így nem hinném, hogy a szókincsével gond lenne. Ezekkel a játékos módszerekkel nagyon egyszerűen lehet új szavakat alkotni, merem állítani, hogy ebből a szempontból rugalmasabb pl. az angolnál.

2011. júl. 10. 18:56
 3/28 anonim ***** válasza:
94%
Mindenkiével, aki már tud Angolul. (Ami kicsit több, mint az eszperántóúl tudok száma).
2011. júl. 10. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
91%

Ha nem az angol lenne a világnyelv, hanem az eszperantó, akkor lenne értelme tanulni. Így azonban csak hobbyból tanulja az, aki szeretné.

Lehet, hogy nem jól tudom, de egy időben, amikor még nem tekintették az angolt világnyelvnek, felmerült az, hogy az eszperantó lesz a világnyelv, emiatt foglalkoztak akkor ezzel olyan sokan.

2011. júl. 10. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
90%

Kedves kérdező!


Van egy pár milliárd ember a világon, akik iszonyat nagy energiát fektettek abba, hogy megtanuljanak angolul. Kifizettek egy csomó pénzt magántanárra, stb. Ezeknek nem érdekük feladni az ebből eredő versenyelőnyüket és visszaülni a padba eszperantót tanulni. (Még akkor sem, ha az fél év alatt megtanulható.) És tudod mit? Igazuk is van! (Ez is egy szempont.)

2011. júl. 10. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 A kérdező kommentje:
Utolsó: amiről te beszélsz, az a status quo. Én sem szívesen adnám fel a "helyzeti előnyömet" a felsőfokú nyelvvizsgámmal, de tény, hogy egy anyanyelvi beszélővel szemben mindig hátrányban lesz az, aki tanul. Ezért lenne jó az eszperantó. Egyébként kishitűség, amit írsz. Ha most elméletben mindenki elkezdene eszp-t tanulni, akkor igenis felkapottá válna. Csak egy kis kampány kéne neki.
2011. júl. 10. 21:45
 7/28 A kérdező kommentje:

+Van egy pár milliárd ember a világon, akik iszonyat nagy energiát fektettek abba, hogy megtanuljanak angolul. Kifizettek egy csomó pénzt magántanárra, stb."


És ezek az emberek valószínűleg örülnének, ha ötödannyi pénzt és energiát kellene befektetniük abba, hogy a gyerekeik megtanulják az eszperantót, ha az lenne a világnyelv.

2011. júl. 10. 21:46
 8/28 anonim ***** válasza:
Az én érdekeimbe is, például. Egyetlen nyelvet sem szeretek még csak közel sem annyira mint az angolt, már 7 éve tanulom és elég jól megy. Sokan vannak így vele, és egyszerűen nem tudom elképzelni hogy egy másik nyelv is bele férjen a fejembe. Szép gondolat egyébként, hogy ne emeljünk ki egy nép által beszélt nyelvet se, dehát ez van, a legtöbben angolul tudnak és beszélnek.
2011. júl. 11. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:
100%
Figyelj kérdező, ha most el kellene kezdeni eszperantót tanulni, akkor hiába kezdené el a fiatalabb nemzedék, az idősebb csak angolul tudna. És szerinted a gyárigazgató tanulna meg eszperantóul, vagy inkább beírná az álláshirdetésbe, hogy "Felsőfokú angol nyelvtudás szükséges." Na ugye?
2011. júl. 11. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 A kérdező kommentje:

Figyelj kérdező, ha most el kellene kezdeni eszperantót tanulni, akkor hiába kezdené el a fiatalabb nemzedék, az idősebb csak angolul tudna?


So what? Ez most olyan, hogy hiába tud (/tanult) a jelenlegi felnőtt nemzedék oroszul, a fiatalabb angolul tanul, mert az a világnyelv. Ha az eszperantó most egy státusba emelkedne az angollal (mondjuk bevezetnék sok helyen, mint hivatalos nyelvet), akkor lehetőség válna arra, hogy betöltse eredeti célját és ez a kilátás, kombinálva azzal, hogy az eszperantó sokkal könnyebb bármely természetes nyelvnél, így az angolnál is, arra ösztönözne mindenkit, hogy tanuljon. Így végül tényleg az válna a világnyelvvé. Ne legyél kishitű, minden kezdet nehéz. A római kultúra is egy kis törzsből terjedt el; ha valaki azt mondta volna nekik, hogy idővel akkora néppé fognak nőni, aminek a nyomait kétezer év múlva is lehet látni, valószínűleg senki nem hitt volna neki.

Tudom, hogy ez most úgy hangzik, mintha mozgalmár lennék, de hát elméleti síkon beszélünk.

2011. júl. 11. 10:44
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!