Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért nem tudnak és akarnak...

Miért nem tudnak és akarnak sokan helyesen írni?

Figyelt kérdés

A leggyakoribb, ami terjed mostanában, hogy az igekötőt különírják az igétől. Tessék szíves lenni megtanulni, hogy azt alapesetben egybeírjuk vele! Pl.: kimenni, de ki kell menni (ez külön van)

Aztán: kezdenek minden különírni, amit meg nem kellene, pl háziorvos. Ez így helyes, nem ám úgy, ahogy agybajt kaptam tőle 3 perce: "házi orvos"

Tessék már megtanulni magyarul!


2011. júl. 15. 13:57
 1/10 ava87 ***** válasza:
Én már olyat is láttam, hogy "kór ház", meg "vas út".
2011. júl. 15. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Azt hiszik, ez a menő. Nekem is vannak kedvenceim, a j és ly helytelen használata, vagy teljes mellőzése. De ha valaki szóvá teszi, akkor meg vannak sértődve, és odaírják, hogy "siettem". Na persze!
2011. júl. 15. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
95%

Ezekkel a dolgokkal engem is ki lehet akasztani. Számomra a legalapvetőbb dolog, hogy valaki helyesen ír. Pl. ha valaki ír egy levelet tele helyesírási hibákkal, tuti nem válaszolok neki, mert arra nem vette a fáradtságot, ha már nem tud írni, hogy leellenőrizze helyesírás ellenőrzővel.

És valamennyire igénytelenséget is sugall. Persze az megint más, ha véletlenül elgépel egy betűt. Vagy egy hosszabb szövegben van 1-2 hiba, de ne legyen tele szarvashibákkal.

14/L

2011. júl. 15. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
91%

Mert alapvetően igénytelen magukkal és a környezetükkel szemben.

Sajnos. Én is agybajt tudok kapni ezektől. Amiket a legjobban gyűlölök azok az "ien, oan" meg hasonlók, hogy w-zésről meg a "haggyatok"-hoz hasonló kiejtés szerinti írásmódról ne is beszéljünk. Bár a pálmát nálam a "muszály" és a "tavaj" viszi, ettől szabályosan sírni tudnék.

2011. júl. 15. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
90%

Én már régen lemondtam arról, hogy ezen sopánkodjak. Miért? Ha szóvá teszem, még én vagyok a szemét, mert "nem magyarórán vagyunk".

Pedig mennyit idegeskedtem! A kérdésben elhangzott igekötő-problémán, vagy az 1. válaszoló által említett összetett szavak különírásán, a j vagy ly témán (minden egyes "muszály" után eret tudnék vágni magamon), vagy amikor valaki egyszerűen ír, ír, nem törődve azzal, hogy ide pont kéne, amoda meg vessző, mondattagolás lesz@rva, rosszabb esetben a szavakból is hiányzik minimum 1-2 betű. Mindegy. Nekem volt igényem megtanulni a helyesírást, másoknak szintén, megint másoknak nem, de természetesen én érzem magam hülyének, ha nem tudok elolvasni valami értelmezhetetlen bejegyzést.

2011. júl. 15. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Mert a szüleik sem tudnak írni, a tanárok pedig nem akarják őket megtanítani.
2011. júl. 15. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
92%

Azért, mert uncsi az ilyeneket megtanulni órán.

Én is marhára untam. Sajna nem is tudok túl jól helyesen írni, de egyrészt azért itt még (már) messze nem tartok, ahol az emlegetett emberek, másrészt pedig általában figyelembe veszem, ha a gép javítást ajánl.

Azzal egyébként különösebb bajom nincs, ha egy-egy mondatba becsúszik egy "mien", vagy "haggyuk". Szomorú, de megesik. Ilyenkor már az idegesít, ha valaki válasz helyett rögtön azzal jön, hogy meg kéne tanulni helyesen írni.

Igen, szánalmas, hogy ilyen alaphibákat vét, de azért ilyeneken tényleg nem kéne fennakadni. Max. a válasz után, utolsó mondatban megjegyezni, hogy azért legközelebb figyeljen a helyesírásra is.

Viszont én is belefutok néha olyan emberekbe, akik ezt az "ipart" már olyan mértékben űzik, hogy gyakorlatilag érthetetlen a kommentjük. Ha pedig szóvá teszem, akkor vagy azzal jönnek, hogy "siettem", vagy azzal, hogy "aki akar, úgyis megért". Na ez utóbbi a halálom. Akkor én meg el fogok kezdeni neki németül írni. Ha akar, úgy is megért. Esküszöm, a pofám leszakad.

Ez amúgy szerintem a már emlegetett igénytelenség következménye, illetve a túlzásba vitt liberalizmusé.

Félreértés ne essék, a liberalizmussal, mint olyannal, semmi bajom. A liberális alapeszméket, valóban liberális politikai pártokat még becsülöm is, de sajnos manapság már ezt az eszmét is túlzásba viszik. A liberalizmus, nagyon zanzásítva, azt hirdeti, hogy mindent szabad, amivel másnak nem ártasz. Na ezt használják ki sokan és erre alapozva érvelnek a drogozás, a melegházasság, meg hasonlók mellett (most ezekről nem akarok itt vitát nyitni) és ide tartozik az is, hogy "nehogy má' más monggya meg nekem, hogy hogyan írjak! had döncsem mé' el én! ha nekem így jó, akó mit pofázik bele!" (a helyesírási hibák itt szándékosak). És sajnos ennek az eszmének ez a kiforgatása egyre általánosabb. :(

2011. júl. 15. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
90%
Az a baj, hogy nem valami bonyolult nyelvészeti kérdésben tévednek az emberek, hanem a legalapvetőbb, már második osztálytól tanított dolgokban. Például a -val, -vel használata meghaladja az emberek többségének képességeit, vagy akár mondhatnám azt is, hogy kijelentő mondat végére kérdőjelet raknak. Ha meg ilyet látok, hogy "2-ős", vagy "0-ás" (és gyakran látom újságokban is!), mindig feltevődik bennem a kérdés, hogy ezeknek az embereknek a dolgozatait csukott szemmel javították az iskolában? A sok érettségiző emberről nem is szólva, akik még az "érettségi" szót sem tudják leírni.
2011. júl. 15. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
még nekik áll feljebb, az a nagy baj...
2011. júl. 16. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Jahh, amit meg sokan leírnak az max az uszály lehet mert a muszáj j-vel írandó!!!
2011. aug. 1. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!