Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Használtok jiddis szavakat?

Használtok jiddis szavakat?

Figyelt kérdés

Ha igen, melyeket? Íme pár, egészítsétek ki, ha tudtok még!


balhé, behemót, tréfli, srác, bóvli, cefet, elpaterol, hapsi, haver, jatt, herót, lejmol, szajré, majré, puccos, rahedli, mázli, meló, melák, smucig, stikli, tré


2011. aug. 1. 14:50
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
83%
Balhé, behemót, srác, haver, lejmol, mázló, meló, melák <- csak ezeket, maximum.
2011. aug. 1. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
66%
oj vej:)
2011. aug. 1. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Szoktam. Amiket igen:

balhé, tréfli/tré, bóvli, cefet, haver, jatt, rahedli, meló, és amit te nem írtál: mesüge, lébecol, córesz

2011. aug. 1. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! Nem is tudtam, hogy a lébecol is a jiddisben eredeztethető. Nekem is gyakran a számra jön. :) Mesügézni inkább nem szoktam, félek, hogy zavarba ejtené a társaságomat :))
2011. aug. 1. 17:36
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Ezek közül ezeket használom:

balhé, srác, hapsi, haver, puccos, rahedli, mázli, meló, tré :D

16/f

2011. aug. 1. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

A felsoroltak közül ritkábban vagy gyakrabban a következőket használom / használtam régebben a hétköznapi beszédben: balhé, behemót, srác, bóvli, cefet(ül), elpaterol, hapsi, haver, jatt, herót, szajré, majré, rahedli, mázli, meló, smucig.


Ezeken felül: dafke, slamasztika, mísz, elcsakliz, izsóp, balzsam, pajesz, stikában, kabala (mint játékfigura), (be)mószerol, jampec (-- jampi), kampec, kiguberál, mísz, sóher, kóser, ajvé / ojvé.


És általában "ajaj", "jaj" vagy ilyesmik helyett "ój" vagy "aj", ill. "na" helyett "nu" vagy ritkábban "nü" jön a számra... :)

Pedig soha senkitől nem hallottam ezeket; csak valószínűleg túl sok _igazi_ zsidó viccet olvastam... :))

2011. aug. 1. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

behemót (de kifejezetten csak a mitológiai alakként), srác, mázli, meló, tré


De nem is tudtam, a behemót kivételével, hogy ezek jiddis szavak. Minden nap tanul valamit az ember.

2011. aug. 1. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

balek, hakni, bóvli, böhöm, hadovál, brahi, elhappol, herót, kibic, meló, pacák, séró, stika, szajré, tarhál.


Mindet szoktam, meg a korábban felsoroltakat is.

2011. aug. 1. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek! Nagyon sokat használok az általatok felsoroltak közül is és tanultam is- nem mindegyikről tudtam, hogy jiddis eredetű. Ma reggel is volt értelme felébredni!
2011. aug. 1. 21:46
 10/12 anonim ***** válasza:
abrakadabra, talmudi arámi :)
2011. okt. 24. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!