Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A szlovák nyelvben mi a...

A szlovák nyelvben mi a kemény vagy lágy főnév?

Figyelt kérdés

2011. szept. 5. 18:51
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
85%
Tudsz szlovákul? Mert ez szlovákul "tvrdé" ill. "mäkké podstatné meno" lenne, de ezen a néven így nem jön ki semmi.
2011. szept. 7. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
(Újra visszanéztem. :)) A könyvben a végződést mondta. Az a lágy végződésű, amelyik msh-n van hacsek. De a példában olyan lágy végződésű főnév is van, amelyiken nincs(c). "Nerozumiem"!!
2011. okt. 30. 09:25
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Épp az előbb kérdeztem meg erről két szlovákot is a Skypen, de nem tudnak ilyen besorolásról, hogy kemény, ill. lágy fővén, vagyis szlovákul: "tvrdé a mäkké podstatné meno". A legjobb lenne, ha írnál egypár példát, ahol meg is magyarázod, hogy miért lágy az egyik, ill. miért kemény a másik (már amennyire megvan rá a magyarázat) aztán ezt majd lefordítom és elküldöm a szlovák ismerőseimnek.
2011. okt. 31. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
A szlovák nyelvben kizárólag a mássalhangzókon van csak hacsek (mäkčeň) éspedig a következő formában: č, ď, ľ, ň, š, ť, ž (itt nem írja ki mindegyikre rendesen). Ezen kívül még az „o“ betűn lehet fordított hacsek (ô). A cseh nyelvben van rendes hacsekos magánhangzó is (ě), de a szlovákban ilyen nincsen.
2011. okt. 31. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
Na, egy újabb szlováktól megkérdeztem és azt mondta, hogy létezik kemény és lágy mássalhangzó, de nem főnév. Ez a kemény ill. lágy főnév szerintük valami elírás lehet.
2011. okt. 31. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Na, így van a könyvben.(Nőnem)


(Van hacsek az "s"-en)

Kemény Lágy



1.studentk-a studentk-y ulic-a ulic-e

2.studentk-y student-iek ulic-e ulíc-

3.studentk-e studentk-ám ulic-i ulic-iam

4.studentk-u studentk-y ulic-u ulic-e

6.studentk-e studentk-ách ulic-i ulic-iach

7.studentk-ou studentk-ami ulic-ou ulic-ami

2011. okt. 31. 16:48
 7/13 A kérdező kommentje:
Bocs. Az ulic-tól már lágy a főnév. :)
2011. okt. 31. 16:49
 8/13 anonim ***** válasza:

Már továbbküldtem a fenti példát, de egyelőre az illető nem érti, jó lenne, ha esetleg a kérdéses oldalt be tudnád szkennelni és feltenni mint JPG képet valamelyik oldalra az alábbiak közül és aztán a linket meg megadnád itten.


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]

2011. okt. 31. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
zajtra :)
2011. okt. 31. 20:29
 10/13 A kérdező kommentje:
Bocs ha valamit rosszul csináltam. Most csináltam ilyet először.
2011. nov. 1. 14:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!