Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan számolják meg, hogy...

Hogyan számolják meg, hogy hány szóból áll az emberek szókincse?

Figyelt kérdés
Olyanokra lennék kíváncsi, hogy szerintetek miket számolnak külön szónak. Pl. egy ige jelentését az igekötők teljesen megváltoztatják. Pl. bedől, megdől. Nagyon nem ugyanaz, mégis egynek számolják? Vagy mi a helyzet a képzőkkel? Pl. ház, házas, az is teljesen mást jelent. Előre is köszönöm:)
2011. okt. 5. 19:17
 1/3 anonim ***** válasza:
42%
Nem hinném, hogy az ember szókincsét az alapján lehet meghatározni, hogy hány szót ismer. Inkább úgy, hogy egy szóra hány szinonimát tud mondani.
2011. okt. 5. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
De az ilyen statisztikáról beszélek, hogy egy átlagos felnőtt 3-4000 szót használ.
2011. okt. 5. 19:54
 3/3 anonim ***** válasza:

A szókincset aktív és passzív szókincsre osztjuk. Aktív az a szókincs, amit megért és használ az ember írásban és szóban, illetve amit megért, de saját maga esetleg nem használ, hanem valamelyik szinonímáját. Mivel azonban a szót, a kifejezést megértette, tehát a nyelvet "aktívan használta", az is az aktív szókincshez tartozik.

A passziv szókincshez tartoznak pl. az olyan szóösszetételek, amelyek jelentését a nyelvhasználó valami alapján kikövetkezteti. Ebben szerepet játszhat a kontextus is. A passzív szókincs tehát minden esetben nagyobb, mint az aktív.

Egy ember szókincsét különböző programokkal mérik. Számítógépek megjelenése nagy segítséget nyújt ennek a kérdésnek a megoldásában. Ha valakinek a szókincsét meg akarják állapítani, akkor bizonyos oldalszámú különböző, meghatározott témákon belül vizsgálják a szóhasználat gazdagságát, és abban a néhány oldalban használt szómennyiségből tudnak következtetni az illető szókincsére, úgy, hogy az ott használt szómennyiséget megszorozzák bizonyos meghatározott témamennyiséggel. Van olyan téma, amelyikben gazdagabb a vizsgált személy szókincse, van olyan, amelyikben szegényesebb. Így kapnak egy bizonyos átlagot, és felállítják a hipotézist, hogy ilyen és ilyen a szókincse. Ezt csak nagyjából lehet megállapítani, már azért is, mert minden ember szókincse is naponta változik. Mérni persze csak a ritkábban használt lexikai egységeket kell, mert a szókincs ezer leghasználatosabb szava képezi a szövegek 80 százalékát. Ezekkel nem kell foglalkozni, mert ezeket legalábbis az anyanyelvén mindenki ismeri. Tehát csak azt a bizonyos 20 százalékot kell mérni. Minden esetre elég nagy anyag kell hogy rendelkezésre álljon ahhoz, hogy a mérés eredménye viszonylag hiteles legyen. Idegen nyelvek tanulásánál egy jó kezdő tankönyv a 100 leggyakrabban használt szóval kezdi a tanulást, ami az összes szöveg k.b. 40 százalékát teszik ki.

2011. okt. 6. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!