Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ok mindennap iskolaba mennek...

Ok mindennap iskolaba mennek vagy Ok iskolaba mennek mindennap?

Figyelt kérdés
A masodik teljesen kizart?
2011. nov. 14. 19:51
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Mindkettő rendben van, csak máshol a hangsúly. Az elsőben egyszerűen kijelented a mindennapos iskolába járás tényét, míg a másodikban kihangsúlyozod, hogy nem akármikor mennek iskolába, hanem bizony mindennap.
2011. nov. 14. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 bánomisén ***** válasza:
A másodikat akkor mondjuk, amikor kifejezetten ki akarjuk hangsúlyozni, hogy iskolába mennek. Tehát nem diszkóba vagy a szomszédba, hanem iskolába.
2011. nov. 14. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Koszonom a valaszokat.

Amit az elso mondott akkor nem helyes?

2011. nov. 15. 06:41
 4/15 bánomisén ***** válasza:

A mi nyelvünkben általában azt a szót tesszük előbbre, amit ki akarunk hangsúlyozni.


Nézd csak: Fürödni akarok a Balatonban. / A Balatonban akarok fürödni.


Az elsőnél azt mondod, hogy fürödni akarsz (és ha már úgyis a Balatonnál vagy, akkor miért ne a tóban?) A másodiknál meg azt fejezed ki, hogy te a Balatonban akarsz fürödni, még akkor is ha most éppen a Fekete-tenger partján vagy, mert a Balaton vizére vágysz.

Érzed a különbséget a kettő között?

2011. nov. 15. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Nagyon jol erzem a kulonbseget a ketto kozott.

De az a kerdes amit en feltettem elegge mas. Az elozo kerdesemben meg arra voltam kivancsi hogy akkor az ELSO VALASZOLO valasza nem helyes?

2011. nov. 15. 11:50
 6/15 bánomisén ***** válasza:
Szerintem a másik válaszoló fordítva mondta, mint ahogy van. Lehet, hogy véletlenül összekeverte.
2011. nov. 15. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
Igazából akkor jön ki a jelentéskülönbség, ha *hallod* is, hogy valaki hogyan mondja, mert a második verzióban a hangsúlyt helyezheted az iskolára ugyanúgy, mint a mindennapra.
2011. nov. 15. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Na epp igy gondoltam en is, hogy az elso valaszolo forditva irta.

Tehat:

Ok mindennap iskolaba mennek. -- kihangsulyozzuk hogy mindennap iskolaba mennek, nem csak egy-ket nap.


Ok iskolaba mennek mindennap. -- nincs kihangsulyozva hogy mindennap iskolaba mennek, csak hogy egyszeruen mennek mindennap.


En igy ertem ezt a ket peldat.


Ezt a masodikat "Ok iskolaba mennek mindennap.", csak akkor hasznalhatjuk, ha ki akarjuk hangsulyozni hogy iskolaba mennek mindennap es nem mashova?

2011. nov. 15. 19:08
 9/15 bánomisén ***** válasza:
Igen, pontosan, a második esetben az iskola a lényeg.
2011. nov. 15. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 bánomisén ***** válasza:

Ja, és igen, ezt az utóbbit akkor használjuk, amikor azt hangsúlyozzuk ki, hogy iskolába mennek, nem pedig máshova.


De most már áruld el, kedves kérdező, miért boncolgatjuk így édes, ékes anyanyelvünket? Dolgozathoz kell? Vagy - látom, nincs ékezet a gépeden - határon túli magyar vagy? Vagy nem vagy magyar, hanem magyarul tanulsz?

2011. nov. 15. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!