Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Honnan ered a mondás: "nekiese...

Honnan ered a mondás: "nekiesett, mint tót az anyjának?

Figyelt kérdés

2011. dec. 19. 22:37
 1/10 anonim ***** válasza:
18%
szerintem cigányoktól
2011. dec. 19. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Pontosan nem tudom, de valószínűleg népnyelvi gúnyolódásból maradt vissza, ahogyan a tót elnevezés is eredetileg pejoratívnak számított (akárcsak a palóc, matyó, csángó stb). A különböző népcsoportok mindig is szerették oltogatni a szomszédaikat (elég, ha A rátóti csikótojás mesére gondolunk).
2011. dec. 19. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 mustafa33 ***** válasza:
100%

A tót elnevezeés sohasem volt a multban pejoratív. Általában a szláv, pontosabban a szlovák, délen a szlovén nép hivatalos magyar neve volt. Csak a huszadik század második felében kezdték ezek a nemzetek sértőnek érezni. Ľudovít Štúr szlovák nemzetébresztő, magyar felszólalásaiban például az országgyűlésben maga is ezt az elnevezést használta saját nemzetére.

Egyébként sok régi közmondás és népi mondóka van a tótok rovására. A kérdésben szereplő mondást én durvább formájában ismerem.

2011. dec. 20. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 mustafa33 ***** válasza:
100%

A palócokat nem sérti a palóc név (engem sem).

A tót német megfelelője a "windisch", kárpátinémetül bindizs, eredetileg wendisch a vend névből. Nem tudom ezt is sértőnek tartják e. A szlovákokat sérti a tót név, pedig ők sem nevezik a németet deutschnak hanem nemecnek.

2011. dec. 20. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Akkor hadd idézzek a Wikipédiából:


"A szó eredete a gepidák és más germán törzsek thuat törzsnevéből ered, akiknek állama a 4. századtól az 5. századig állt fenn a Kárpát-medencében. Az Avar Birodalom idején a gepidák beolvadtak az itt lakó szlávok közé. A thuat törzsnév általános germán önmegjelölés, ez szerepel a teutonok nevében, és a mai németek deutsch vagy a hollandok (volt száli frankok) angol dutch nevében is. A tót név ugyanolyan külső név, ahogy mi a teutonokat németnek, a németek a magyarokat Ungarnak hívják, az onogurok törzsszövetségének neve után.


Népetimológiai megközelítése szerint a német der Tot – vagyis halál(fej) – szóból ered, ami a szlávok fejalkatára (nagy homlokcsont, erős járomcsont, mélyen ülő szemek), fizimiskájuk ahhoz való hasonlatosságára utal. A népnyelv általában a legjellemzőbb külső-belső tulajdonságot ragadja meg szomszédai, vetélytársai, ellenségei, de még barátai megnevezésére is, mindig pejoratívan."

2011. dec. 20. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 mustafa33 ***** válasza:
100%
Egy szóval sem vitatom a "thaut" névből való eredeztetést. A "halálfej" elmélet eléggé erőltetett. Azt írtam le, hogy a tót volt a szlovákok magyar neve. És ez így volt. Bele lehet magyarázni a pejoratív gondolatot mindenbe? A Palóc miért pejoratív? Ha igaz (nem biztos!) a Polovecból való eredete, az meg lehet félember is (akkor pejoratív) de lehet mezei ember is, és akkor mi van? Az Uhor pejoratív ? Sok hülye szóval hasonló, ha nagyon akarja valaki, belemagyarázhatja. A csángó biztosan pejoratív? És ha úgy volt, hogy voltak székely magyarok - vagyis "akik letelepedtek" (a szék szóból ((nem a bútorra gondolok)) és csángó magyarok - vagyis "akik továbbmentek" (a csángál szóbol). És folytatható a végtelenségig. Az olasz miért lenne pejoratív? az sem italiano. A lengyel sem polak, abban mi pejoratív?......
2011. dec. 21. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Nézd: tanultam néprajzot, nekem ezt tanították, hogy többnyire gúnynévből származik, hoztak rá logikus magyarázatokat. Igen a palóc a Polovec miatt, a csángóról azt hallottam, hogy ők maguk sem kedvelték, ha így nevezték őket, egyedül a moldvai csángók nem tartották sértőnek. Az olaszra a taljánt mondták, ennek mondjuk nem ismerem az eredetét. Találtam egy ilyet, bár már messze nem a kérdéshez tartozik: [link]


Ettől függetlenül lehet, hogy ezeknek a neveknek a valódi eredete nem volt pejoratív (én úgy tudom igen), ezen jobbára a kutatók is vitatkoznak.

2011. dec. 22. 04:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem vettétek volna észre nem a "tót" volt a kérdés lényege hanem az, hogy neki esett az anyjának (a tót),és ez mit jelent, honnan ered?
2012. ápr. 29. 05:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 mustafa33 ***** válasza:
100%

A talján az italianoból rövidülhetet, ami a sját megnevezésük.

Előző, ha a kérdés másik részére válaszolok, biztos a kimoderálás. De ha gondolkozol rájösz. Godolj az oroszok kedvenc szavajárására, esetleg kérdez meg valakit aki élt már az ostromkor (j.. tvoju maty).

2012. máj. 2. 04:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
100%

Tótok: régebbi elnevezése a mai szlovákoknak, szlovéneknek, horvátoknak. Tótország: Horvátország és részei.

A mondás abból ered, hogy a szlávok nem magyarok, mindent másképpen csinálnak (tótágas), különböznek stb. Népeknél gyakori az ilyen heccelés, gúny. A nekiesik vonatkozhat arra, hogy szexuális viszonyba keveredik az anyjával, vagy fizikailag bántalmazza, mindkettő tabunak számít, tehát azt akarja kifejezni, hogy valamilyen irracionális, átgondolatlan, hirtelen, ösztön szülte cselekvésbe kezd.

2015. jan. 29. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!