Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogy kell használni az I'd...

Hogy kell használni az I'd rather szószerkezetet?

Figyelt kérdés
Onnan nem értem, hogy mikor van had+ige 3. alak, és mikor did/didn't. Valami olyasmit magyarázott a tanárnő, hogy akkor van had, hogyha -na,-ne,-ná,-né lenne a magyar mondatban. Valaki el tudná magyarázni érthetően? :S Előre is köszönöm :)
2012. jan. 5. 16:29
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
74%

I'd rather go/do/live... - tehát ilyenkor jelen idő van. (Ha magamra vonatkozik, hogy én mit csinálnék.)

I'd rather you did/went... - tehát itt meg múlt idő. (Ha arra vonatkozik, hogy valaki más mit kéne, hogy csináljon)


[link]

2012. jan. 5. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszi, de a had+ ige 3. alakját még mindig nem értem :( Azt esetleg tényleges múlt esetén használjuk?
2012. jan. 5. 19:11
 3/11 anonim ***** válasza:
Írsz példamondatot? Így nem értem pontosan, hogy mit kérdezel... :s
2012. jan. 5. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Például (a tankönyvből szedem) She'd rather he had stayed at home last night. Mi a különbség eközött, és a sima múltas között? :D
2012. jan. 5. 21:03
 5/11 anonim ***** válasza:
85%

A "sima múlt" ebben a szerkezetben jelen időt jelent. :) I'd rather you didn't go.- azt jelenti, hogy jobb lenne, ha nem mennél.

She'd rather he had stayed at home last night. - azt jelenti, hogy Jobban örülne, ha otthon maradt volna tegnap este. Tehát igazából ez a múlt idő csak, jelentés szempontjából. :)

2012. jan. 5. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Igeeen, erre gondoltam xD Köszönöm szépen, most már értem :D
2012. jan. 5. 21:58
 7/11 anonim ***** válasza:
Szívesen. :)
2012. jan. 5. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 ttiittaa ***** válasza:
100%

azt kell erről megjegyezni, hogy ugyanúgy működik, mint a feltételes mód...

unreal present situation: past (I'd rather you went...)

unreal past situation: past perfect (I'd rather you had gone...)


ha valós helyzetről van szó (és nem feltételes, tehát van rá esély, hogy a mondandóm után "menni" is fogsz), akkor: I'd rather you go...


Természetesen a valóságban a legelső helyzet a leggyakoribb (unreal present), ezért alapban azt tanítják, hogy mindig eggyel "mélyebbre" kell tenni a szóbanforgó cselekvést (pl "go" -> jelenben went, múltban had gone), de az élő nyelvben előfordul a második variáció is - nyilván a dolgozatban nem ezt fogják számonkérni...

2012. jan. 6. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Ezt is köszönöm, jó tudni :D
2012. jan. 11. 18:21
 10/11 anonim ***** válasza:
51%

Az I'd rather azt is jelenti, hogy inkább.

Pl. I'd rather whatch TV than read a book.

Ebben az esetben az a lényeg, hogy két dolgot összehasonlítasz. (pl. mint tennél szívesebben, vagy mit ennél szívesebben stb.)

A két összehasonlító dolog, cselekvés, tárgy stb. közé a than szócskát kell tenni, az igék pedig szótári alakban állnak, vagy ha nincs ige, a főnév szintén szótári alakban van.

Egy pár példa:

I'd rather go to school today than Sunday.

You'd rather come later than never.

stb.

Egyébkét ehhez a szerkezethez kapcsolódik az I prefer is, aminek jelentése: jobban szeretem. Ezt a két szószerkezetet gyakran lehet helyettesíteni egymással, csak itt az ige "ing"-es alakban van és a kötőszó a than helyett a to.

2012. márc. 18. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!