Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az ominózus szót csak rossz...

Az ominózus szót csak rossz értelemben lehet használni?

Figyelt kérdés
A jelentése, baljóslatú, rosszat jelentő, végzetes; kellemetlenül emlékezetes. Csak negatív esetekben lehet használni. Mert én csak simán azt gondoltam, hogy emlékezetes a jelentése, de megsértettem valakit ezzel :(
2011. dec. 1. 21:15
 1/9 anonim ***** válasza:
18%
Szerintem a legcélszerűbb, ha finoman bocsánatot kérsz, és hozzáteszed azt is, hogy már elkezdted beszerezni a Bakos-féle szótárat mert szükséged van rá, de még egyszer nagyon sajnálod.
2011. dec. 1. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
53%
én egészen eddig azthittem hogy pozitív jelentése van, úgy rémlik mindenhol úgy használták
2011. dec. 1. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
89%
szerintem minden értelemben lehet használni, 'az a bizonyos' értelemben.
2011. dec. 1. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!!!
2011. dec. 2. 16:29
 5/9 anonim válasza:
80%
Szerintem szőrszálhasogatás ilyesmin megsértődni. Az ominózus nem magyar eredetű szó, ezért nem tudjuk konkrétan lefordítani. Használhatjuk negatív, de ugyanolyan mértékben pozitív jelzőként is. A Bakos szótárral csak az a baj, hogy az idegen szavak szótára különösen érzékeny a nyelvi változások iránt, szavak elavulnak, és tömegesen áramlanak be más, elsősorban nemzetközi szavak, kifejezések. S ha jól tudom, a Bakós-szótárat először 1958-ban adták ki. Azóta legalább négyszer jelent meg újra módosításokkal.
2011. dec. 2. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Szerintem sem kellene kiakadni ilyesmin, pláne, hogy még véletlenül sem volt bennem rossz szándék. Köszi még egyszer!Aranyosak vagytok!
2011. dec. 2. 22:41
 7/9 Vlad01 válasza:

"Az ominózus szó a latin omen, ominis ’jel, baljóslatú előjel’ szóból származik. ominózus jelentése ’baljóslatú, rossz emlékű’. napjainkban azonban a pejoratív jelentés már nincs meg teljesen, az ominózus csupán azt jelenti, hogy ’az a bizonyos, az az emlékezetes’ – mindenféle pejoratív, negatív jelentésárnyalat nélkül." [link]

szóval a hétköznapi használat során kikopni látszik a teljesen negatív értelmezés, de azt sem mondhatjuk, hogy teljesen megváltozott volna az eredti jelentése. szerintem csak tisztázni kell, hogynem negítív értelmében használtad., de ez azóta már valószínű megtörtént. :)

2017. máj. 24. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
A harmasnak van igaza; ez a baljóslatú stb. a nyelv változása miatt max. második jelentés lehetne. Változnak/változhatnak jelentésárnyalatok, stílusminősítések.
2020. nov. 13. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Meg a hetes is jól hivatkozik...
2020. nov. 13. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!