Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mennyire nehéz (nyelvtanilag)...

Mennyire nehéz (nyelvtanilag) a filippino (tagalog) nyelv?

Figyelt kérdés

Én eddig felületes ismereteim alapján úgy tudom hogy könnyű, mivel pl a szórend teljesen szabad.

Vagy mennyire szabad a szórend?


Mennyire könnyű vagy nehéz nyelvtanilag?


2012. jan. 10. 23:06
 1/3 anonim ***** válasza:

"könnyű, mivel pl a szórend teljesen szabad"


Ha szabad lenne a szórend, az lenne csak szép (minél "szabad"-abb egy nyelvben a szórend, annál nehezebb megtanulni használni), de szerencsére a tagalogban viszonylag kötött a szórend.


Amúgy meg leszámítva, hogy semmilyen európai nyelv működéséhez nem hasonlít, első ránézésre nem tűnik bonyolultnak, ha van türelmed újfajta nyelvtani fogalmakat és mechanizmusokat megtanulni és megérteni.


[link]

2012. jan. 11. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:
100%

Szia!


Régi a kérdés, de nem baj! Én félig filippínó vagyok és beszélem is a nyelvet, bár nem folyékonyan...

Tulajdonképpen ige-alany-tárgy a szórend, pl.: Gumagana ako sa pabrika ng aking ama. / Apám gyárában dolgozom., de: Ako ay / Ako'y gumagana sa pabrika ng aking ama.

Az utóbbi esetben alany-állítmány-tárgy mondatot kapunk az "ay" szavacska segítségével, amely egyébként még sok mindenre jó.

Nyelvtanilag nem nehéz a tagalog, nincs szám-személy egyeztetés, esetrag, főnévragozás, helyette sok a szuffixum, prefixum, sőt belragok is előfordulnak a nyelvben.

Pl:

főzni - magluto (mag- előtag igeképző, "luto" a főzés fogalma)

sumulat - írni (sulat-írás, levél, -um- belraggal)

aral (tanulás) -> paaralan (iskola)


harap - kumagat

haraptam - kumagat ako

harapok - kumakagat ako

harapni fogok - kakagat ako


beszél - magsalita

beszéltek - nagsalita siya

beszélnek - nagsasalita siya

beszélni fognak - magsasalita siya


A "mi" személyes névmás lehet inkludív (tayo), illetve excludív (kami) is. (Ang tayo'y dito. = Itt vagyunk (mindnyájan). ; Ang kami ay may ang mga puso mo. = Nálunk vannak a kutyáid [MI mondjuk neked, tehát te nem vagy köztünk.]


Ha érdekel, írj!

2015. szept. 7. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:
kérlek írj nekem!
2017. máj. 7. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!