Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A bolgárok miért bolgárok, és...

A bolgárok miért bolgárok, és miért nem bulgárok?

Figyelt kérdés
2012. jan. 29. 20:38
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
72%

Mert az Ausztiában élők se ausztákok, hanem osztrákok, no meg a lakodalom rövidítése se lakzi, hanem lagzi!

Valamiért így terjedt el...

2012. jan. 29. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
19%

mert a magyar ilyen és kész


most nem jut eszembe több példa, de fordítsd már le nekem ezt:


a zászló (ott a tér közepén) feldobja a teret

2012. jan. 29. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
2012. jan. 29. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
86%

Magyarországon évszázadok óta élnek bolgárok. Bolgárul a "bolgár" "bâlgár", ahol a â helyén olyan hang van, ami a románt kivéve a környékbeli nyelvekben nincs meg. Ezt aztán minden nép különféleképpen "hallotta", magyarul bolgár, szlovénül is bolgár, oroszul bolgár, szlovákul bulhár stb.


Latinul Bulgária Bulgaria. Na most évszázadokon át nem létezett Bulgária, de attól még voltak bolgárok. A hétköznapi nyelvben Magyarországon használták a "bolgár" szót, miközben Bulgáriáról nem beszélt senki, mert nem létezett. Esetleg mondtak olyat, hogy "Bolgárország", ha az volt a kérdés, hogy honnan jött a bolgár kertész. Aki tudott latinul és tanult földrajzot, az tudott esetleg arról, hogy létezik "Bulgária" nevű régió.


Amikor Bulgária független lett, akkor a neve persze Bâlgaria lett, az idegen nyelvű hivatalos dokumentumokban pedig Bulgária, a latin elnevezésnek megfelelően. Ettől kezdve Magyarországon bolgárokról és Bulgáriáról beszélnek.

2012. jan. 30. 03:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
77%
Voltak bulgárok is, az egy török-altaji népcsoport volt, és nem tévesztendők össze a jelenlegi bolgárokkal, akik pedig egy szláv nép.
2012. jan. 30. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 mustafa33 ***** válasza:
77%
Ez mind szép magyarázat, csak épen a zöldség kertészeket bulgároknak mondták, még ha nem is voltak azok. Igaz, hogy az öntözéses kertészetet a bolgár kertészek hozták be, de csak bulgároknak hívták őket.
2012. jan. 31. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

"a zöldség kertészeket bulgároknak mondták"


Ez teljesen változó volt. Ki hogy hallotta a bâlgár szót, és ki milyen származású volt.

2012. jan. 31. 02:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 mustafa33 ***** válasza:
73%
Gyerekkoromban még én is a "bulgár kertbe" mentem karfiolt meg padlizsánt venni.
2012. febr. 1. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

02:49


Ezt nem vitatom. Csakhogy ez nem cáfolja, hogy mások bolgároknak nevezték a bolgárokat. Hirtelen pl. Komáromi Jánost tudom példának felhozni a XVII. századból, Fényes Eleket a XIX. század első feléből, Boleszny Antalt a XIX. század második feléből stb.


Különösen Fényes Elek irányadó. Ha ő bolgárnak írta, akkor bizony az volt az elfogadott. Ugyanő Bolgárországnak hívja Bulgáriát.

2012. febr. 1. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 mustafa33 ***** válasza:
Én ezt nem vitatom, csak azt mondom mi van mifelénk. Mi a realitás. Ez nem cáfolja azt, hogy máshol másképen van. Azt sem amit valakik (itt ezt valóban és nagybetűsen értem) írtak, mondtak, vallottak. Elismerem, hogy egy tudományos vitában idézve lehet csak érvelni, de ez olyan fórum? Ha mindenki csak idézne és soha nem lett volna saját véleménye senkinek, még a fákon ugrálnánk. (Ez is egyik baja a felsőoktatásnak.)
2012. febr. 3. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!