Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Olaszosok! Honnan tudom, hogy...

Olaszosok! Honnan tudom, hogy mikor hangsúlyos és mikor hangsúlytalan az i az Olaszban?

Figyelt kérdés

Szépen kérem, valaki magyarázza el nekem.


Hangsúlyos i, mindíg i-nek ejtendő: Albania. Tagolás: Al-ba-nia - itt mitől lesz hangsúlyos az i?

Hangsúlytalan i-t j-nek ejtjük hangsúlyos magánhangzó és két magánhangzó előtt: Pietro. Tagolás: Pie-tro; Maiale - maia-le. Itt miért hangsúlytalan az i?


2012. febr. 19. 13:51
 1/9 anonim ***** válasza:
Általában az olaszban a hangsúly az utolsó előtti magánhangzón/szótagon van, mint az Albania esetében. A Pietro és maiale szavaknál nem ez a hangsúlyos, mert nem ott van :) Remélem, azért még jobban majd kifejti neked vki, de ez a lényeg
2012. febr. 19. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy az utolsó előtti a hangsúlyos általában, éppen ezért nem értem, mert az Al-ba-nia-nál, az i az utolsó szótagban van. Mégis ezt nevezik hangsúlyos i-nek. A pie-tro-nál, meg az első szótag lenne elvileg a hangsúlyos, mégis hangsúlytalan i-nek nevezik.
2012. febr. 19. 14:36
 3/9 anonim ***** válasza:

Kedves Kerdezo, az Albania-ban mirt az utolso szotagban van neked az i?

Az #1 jol irta, az utolsoelottiben van.

Csak te rosszul valasztottad el.

Nem: al-ba-nia

hanem: al-ba-ni-a

2012. febr. 19. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó, te beszélsz Olaszul?? Ha, igen, akkor tudnod kellene az elválasztás szabályait! A magánhangzókat nem választjuk el egymástól. Ezért Al-ba-nia! O-cea-nia, Ro-ma-nia...stb


Az Isten szerelmére, kérem csak azok válaszoljanak, akik tudnak Olaszul!

2012. febr. 19. 15:13
 5/9 anonim ***** válasza:

Az olasz hangsúly bizony erősen változó. A szó lehet véghangsúlyos (virtú, caritá, lunedí, bebé, obló, stb.), ill. hangsúlyozhatjuk az utolsó előtti (amare.zza, caresti.a, dolce.zza), de akár az azt megelőző szótagot is (vei.colo, fruttiven.dolo, ve.dovo, ve.neto). Azt, hogy egy szót hogyan hangsúlyozzunk, a szótárak és szószedetek - vagy az itt látható látható pontozással, vagy egy balról jobbra dőlő hangsúly-jellel - mindig feltüntetik. Azt tehát a szó elsajátításakor meg kell tanulni.


Jól írtad: az "i" hangsúlyos magánhangzó előtt (Pie.tro, viu.zza, chia.ro) és két magánhangzó KÖZÖTT j-nek hangzik (aiu.to, franto.io, aiuo.la, maia.le). A "maiale"-szóban tehát, amire rákérdeztél, a két magánhangzó között álló, hangsúlytalan "i"-nek egyszerűen az a szerepe, hogy "j"-hangot ejthessünk, hiszen a hangsúly eleve az "a"-ra esik (maia.le).


Érthetőbb lett-e mostmár?

2012. febr. 19. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

olaszul --- kis betu.

Az Isten szerelmere, csak olyan irjon, aki tud helyesen irni!

2012. febr. 19. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

ma 17:34


Igen, köszönöm szépen a segítséget. Azóta persze rájöttem, hogy nincs erre külön szabály és bárhol lehet hangsúly és hogy a tankönyvben jelölik a hangsúlyos betűket. Külön szótáram még nincs, így abból nem tudtam le ellenőrizni. De ez egy jó hír, hogy abban is jelölik. Ma kezdtem el autodidakta módon tanulni és először azt gondoltam, hogy majd mindegyik betűnél nekem kell kisilabizálnom, hogy melyik hangsúlyos és melyik hangsúlytalan.

2012. febr. 19. 20:05
 8/9 anonim ***** válasza:
Neeem, dehogy kell silabizálnod! Autodidakta módszerrel kezdtél el tanulni? Gratulálok! Juss előre gőzerővel, élvezd a tanulást! Ha gondod lenne, írj.
2012. febr. 19. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!
2012. febr. 19. 22:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!