Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan írjam helyesen?

Hogyan írjam helyesen?

Figyelt kérdés

Van tej és gyümölcs.


De:


Tej van és gyümölcs.

Tej van, és gyümölcs.


A második a helyes, igaz?


Miután elmentem hozzátok, rád néztem és megszerettelek.

Miután elmentem hozzátok, rád néztem, és megszerettelek.


A második a helyes, igaz?


Szép vagy nyakkendővel és nyakkendő nélkül is.

Szép vagy nyakkendővel, és nyakkendő nélkül is.


Szintén a második helyes, igaz?


Majd elmegyek és kitakarítok.

Majd elmegyek, és kitakarítok.


Itt pedig helyes lehet mindkettő, igaz?


Arra kérnék minden egyes kedves válaszolót, hogy ha valamelyik általam annak vélt mondat mégsem helyes, indokolja meg, hogy miért. Ugyanis ezeken régóta gondolkodom, s bár szerintem helyesek így, örülnék, ha végre biztos lehetnék benne – vagy abban, hogy nem az. Csak végre tudjam.


Köszönöm :-)



2012. ápr. 4. 14:25
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:

Higgy a szívedben és a saját jóságodban.


Ezt vesszővel kell vajon írni (és elé)? Mert elvileg a saját jóság már egy mondatrész. Hmm...

2012. ápr. 6. 22:36
 12/14 anonim ***** válasza:
Alapesetben nem kell vessző, de ha szeretnéd kicsit elválasztani - ezáltal picit erőteljesebben hangsúlyozni - a "saját jóságodban"-t, kiteheted. Mondd ki magadban, és ha tartasz kis szünetet, akkor tegyél vesszőt.
2012. ápr. 6. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 openbve112 válasza:
0%
2012. ápr. 16. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

Eleve ott már az hibás, hogy:


,,Tej van és gyümölcs."


Tej van, és gyümölcs is. Tej is van, gyümölcs is van. Van tej és gyümölcs. Tej is, és gyümölcs is van.


Ez mondat azért nem helyes, mert két külön mondatrészből áll a, a létige mindkét mondatrészben egyezik, ebben az esetben legalább a második mondatrészben szerepelnie kell, vagy a mondat legelején. Nem mindig kell a különböző mondatrészek és-sel elválasztása esetén vesszőt tenni, mellérendelő mondatok esetén nem kell.

2012. ápr. 17. 04:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!